W tak trudnej roli jeszcze go nie widzieliśmy. "Przeraziłem się"

2025-11-28 11:21

Tomasz Włosok to jeden z najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia, który zachwycił widzów występami w takich produkcjach jak "Emigracja XD" i "Edukacja XD", "Jak pokochałam gangstera" oraz "Piosenki o miłości". Teraz zaś zobaczymy go w "DZIKIM" Macieja Kawulskiego, w którym przyszło mu zagrać bodaj najtrudniejszą rolę w karierze. Nie odzywa się bowiem ani słowem.

Tomasz Włosok o roli w DZIKIM

i

Autor: AKPA

"DZIKI" zmierza do kin

"DZIKI" zabierze nas w samo serce XVII wiecznych Karpat, gdzie rodzi się pojedynek dwóch światów – natury i cywilizacji, wolności i fanatyzmu, instynktu i władzy. Ścieżki tytułowego bohatera i złowieszczego inkwizytora przecierają się, gdy drugi z nich zostaje wysłany przez Cesarza Leopolda i Papieskiego Nuncjusza z tajną misją w groźny, pozostający poza czyjąkolwiek kontrolą region XVII wiecznych Karpat. 

W roli głównej występuje tu Tomasz Włosok ("Edukacja XD", "Jak pokochałam gangstera"), a w obsadzie znaleźli się również Leszek Lichota ("Znachor", "Wataha"), Agata Buzek ("Niewinne", "Iluzja"), Zofia Jastrzębska ("Infamia", "Warszawianka"), Sebastian Dela ("Bring Back Alice"), Maciej Kosiacki ("Drelich", "Kulej. Dwie strony medalu"), Sebastian Fabijański ("Mowa ptaków") oraz debiutująca Angelika Włoch.

Tomasz Włosok o roli w "DZIKIM"

W rozmowie z ESKĄ Tomasz Włosok przyznał, że rola w "DZIKIM" była dla niego w pewnym sensie spełnieniem marzeń, bowiem zawsze chciał wystąpić w takim widowisku.

Ja bardzo lubię to kino takie bohaterskie, rycerskie, kostiumowe, pompatyczne. Wychowałem się na nim, zawsze do niego chętnie wracam i było moim ogromnym marzeniem, żeby wziąć w tym udział. Ja myślę, że trochę też z tego powodu zacząłem robić to, co robię, bo jakby marzyło mi się przeżyć taką przygodę, przeżyć taką wielką historię, przeżyć taką epickość [...] Kocham takie kino i fajnie, że mogliśmy na naszym podwórku tutaj czegoś takiego liznąć i myślę, że w ogóle nie ma żadnego wstydu - powiedział w wywiadzie dla ESKI.

Tytułowy DZIKI to milczący jegomość, który w trakcie trwania filmu nie wypowiada ani słowa. Tomek opowiedział nam o wrażeniach związanych z taką kreacją.

Trudne to jest. Jest to na pewno wyzwaniem. Z drugiej strony [jest też] ciekawym zadaniem. Oczywiście przychodziły momenty, w których bałem się, że mi zaraz tych narzędzi zabraknie, że no ileż można się gapić i mieć po prostu minę smutną albo wkurzoną. Ale buduje coś takiego dziwnego, takiego, że nie ma się za czym schować czasami, bo mimo że się nie za dużo mówi, to się jest bardziej odsłoniętym przez to. Takie miałem poczucie i ta moja postać musiała w jakimś stopniu budować tajemnicę. Trudne zadanie, ale fajnie się to robiło.

Czy rola niema jest zatem trudniejsza od tej mówionej?

No jak zabierasz jakiś instrument, to wiadomo, że buduje to jakieś ograniczenia. Dzielę to na trzy etapy. W momencie, w którym dowiedziałem się, że zagram niemą rolę, to się trochę ucieszyłem, bo nie trzeba się za dużo uczyć tekstu. Potem się przeraziłem, jak się okazało, że jednak wolałbym się tego tekstu nauczyć. A jak już się w tym trochę wszyscy w tym rozsiedliśmy wszyscy, to to poczułem, że to jest wyjątkowe na swój sposób i znowu zacząłem się tym jarać - skwitował.

"DZIKI" - zwiastun i premiera

"DZIKI" trafi do regularnej dystrybucji kinowej w dniu 1 stycznia. Wcześniej, 12-18 grudnia, odbędą się pokazy przedpremierowej w sieci IMAX w kinach Helios i Cinema City.

"DZIKI" - Tomasz Włosok i Angelika Włoch o przełomowym polskim filmie | WYWIAD
Źródło: W tak trudnej roli jeszcze go nie widzieliśmy. "Przeraziłem się"