Ten serial 20 lat temu zdobył szczyt popularności. Teraz powraca na Netflixa

i

Autor: pixabay, Netflix/screen

serial

Ten serial 20 lat temu zdobył szczyt popularności. Teraz powraca na Netflixa

2024-02-26 12:21

Netflix zapowiada premiery na marzec. Wśród tytułów, które niebawem znajdą się na platformie streamingowej są nie tylko nowe produkcje, ale również „odgrzewane kotlety”, które co rusz wyciągane z szafy trafiają do kolekcji popularnego giganta. Tym razem padło na uwielbiany niegdyś serial z Tonym Shalhoubem w roli głównej, pod tytułem „Detektyw Monk”. Szczegóły poniżej.

Serial nosił miano najczęściej oglądanego dramatu odcinkowego w historii telewizji kablowej. Ostatni epizod „Detektywa Monka” zanotował rekordową oglądalność, przyciągając 9,4 miliona widzów, w tym 3,2 miliona w wieku od 18 do 49 lat.

Choć od premiery produkcji minęły już 22 lata, a od zakończenia serii – 15 lat, przygody detektywa borykającego się z nerwicą natręctw cały czas wydają się być aktualne. Młodsi widzowie będą mogli poznać jednego z najsłynniejszych i najbardziej inteligentnych śledczych świata już 15 marca 2024 roku, w dniu premiery na Netflixie.

O czym jest serial Detektyw Monk?

Serial skupia się wokół postaci Adriana Monka, byłego policjanta, którego życie zmienia się po tragicznej śmierci żony, Trudy. W wyniku tego wydarzenia Monk boryka się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, które uniemożliwiają mu kontynuowanie pracy w służbach. Dzięki pomocy swojej pielęgniarki, Sharony Fleming, udaje mu się częściowo poprawić stan zdrowia, co otwiera drogę do objęcia stanowiska konsultanta w departamencie policji w San Francisco.

Przy współpracy z kapitanem Lelandem Stottlemayerem Monk angażuje się w rozwiązywanie kryminalnych zagadek, nieustannie dążąc do znalezienia sprawcy zbrodni, której dokonano na jego żonie.

Główne trio: Monk, Sharona i kapitan Stottlemayer rozpada się już w drugim sezonie serii. Osobista pielęgniarka detektywa borykającego się z nerwicą natręctw opuszcza go bez słowa. W tym samym czasie Monk poznaje jednak samotną matkę o imieniu Natalie.

Z kobietą łączy go wspólne doświadczenie. Oboje w tragicznych okolicznościach stracili współmałżonka. Ambitna i energiczna Natalie Teeger szybko zajmuje miejsce Sharony i towarzyszy bohaterowi aż do ostatniego odcinka serii.

Każdy odcinek serialu przedstawia inną historię – zagadkę kryminalną, którą oczywiście tuż przed policją rozwiązuje główny bohater. Dzięki chorobliwemu przywiązaniu do szczegółów i analizie każdej sytuacji, Monk nie zostawi sprawy bez odpowiedzi i zbrodni bez schwytanego sprawcy.

Motywem, który pojawia się cyklicznie w poszczególnych sezonach jest oczywiście morderstwo żony głównego bohatera. Na przestrzeni wszystkich ośmiu serii, śledczy zdobywa masę informacji o zdarzeniu, który zmieniło jego życie. W finałowym odcinku odkrywa, kto odpowiada za śmierć Trudy.

Serial „Detektyw Monk” był emitowany w latach 2002-2009. W Polsce ukazywał się m.in. na kanale TVN. Produkcja liczyła 125 odcinków.

MEC. MICHAŁ WAWRYKIEWICZ, INICJATYWA „WOLNE SĄDY”