TEN kultowy polski serial z lat 80. zainspirował Warszawiankę! Jakub Żulczyk o serialu w Mellinie

i

Autor: Materiały prasowe Inspiracje dla serialu "Warszawianka"

TEN kultowy polski serial z lat 80. inspirował "Warszawiankę"! Jakub Żulczyk o serialu w "Mellinie"

2023-06-26 11:14

Gościem najnowszego odcinka talk show "Mellina" w Esce Rock był Jakub Żulczyk. Okazją do spotkania z pisarzem, autorem i scenarzystą była premiera serialu "Warszawianka" z Borysem Szycem w roli głównej. W rozmowie z Marcinem Mellerem Żulczyk zdradził, jaka legendarna polska produkcja szczególnie inspirowała go podczas prac nad scenariuszem.

19 czerwca w serwisie SkyShowtime Polska swoją premierę miał serial Warszawianka. Pomysł na projekt stworzyli producentka filmowa Izabela Łopuch i pisarz i scenarzysta Jakub Żulczyk. To właśnie premiera produkcji stała się okazją do wizyty autora w talk show "Mellina" Eski Rock. W rozmowie z Marcinem Mellerem, Żulczyk opowiedział nieco więcej o drodze serialu na platformy streamingowe, jego powstawaniu i kulisach, Scenarzysta opowiedział także o tym, co inspirowało go podczas prac nad scenariuszem - okazuje się, że Żulczyk bardzo mocno zanurzył się w jednym z najsłynniejszych polskich seriali lat 80.

Kuba Żulczyk o melanżu w Warszawiance: Szyc musiał powiedzieć sobie "kur... jestem aktorem" / Mellina #25

Serial, który zainspirował "Warszawiankę"

Mowa o serialu Jan Serce. Produkcja w reżyserii Radosława Piwowarskiego miała swoją premierę w 1981 roku i liczyła sobie jeden sezon, na który złożyło się dziesięć odcinków. Serial opowiada historię tytułowego Jana Serce (w roli głównej Kazimierz Kaczor) - idealisty, człowieka szlachetnego, który wciąż szuka swojej drugiej połówki. Jednym z ważniejszych wątków produkcji jest obraz Warszawy lat 80. Okazuje się, że to właśnie ten aspekt najbardziej zwrócił uwagę Żulczyka i zainspirował go do tego, jak przedstawić stolicę we współczesnym wydaniu i jej rolę w osobowości "Czułego", właśnie w Warszawiance. Autor wspomina także, iż jedna ze scen w serialu jest swoistym cytatem z produkcji Jan Serce. O którą chodzi? Posłuchaj najnowszego odcinka "Melliny"!

Ten "Jan Serce", który jest bardzo o Warszawie, na maksa o Warszawie, jakby ta Warszawa jest tam mega bohaterką. [...] To jest strasznie smutne, to jest potwornie, przejmująco smutne, to, jak ten bohater jest niedopasowany do tamtej rzeczywistości. I z tej perspektywy, że dziś taki facet bardziej by się odnalazł, bo może nie czułby takiej presji, jako postać, że on musi z kimś być, że musi kogoś znaleźć, że musi mieć tę żonę, może byłoby mu bardziej wybaczone, kim on jest. Może on sobie by bardziej wybaczył. [...] Ten "Jan Serce" z tym Kaczorem, z tym bohaterem takim niedopasowanym, on tam chodzi na Polonię, to jest w takim mięsie bardzo miejskim - mówi Jakub Żulczyk w "Mellinie".

"Mellina" w Esce Rock!

Na początku stycznia 2023 roku swoją premierę miał najnowszy projekt Eski Rock. Mowa o wyjątkowym talk show “Mellina”, którego prowadzącym został historyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, pisarz, autor przebojowej powieści sensacyjnej „Czerwona Ziemia” – Marcin Meller. “Mellina” ma postać projektu multimedialnego, który można oglądać w serwisie YouTube na kanale Eski Rock oraz na stronie internetowej eskarock.pl, jak i słuchać jako podcastu w serwisach streamingowych. Nowy program to talk show, jakiego jeszcze nie było! Wyjątkowe studio, wspaniali goście, bezkompromisowe pytania i rozmowy, o których wiadomo jedno - zabraknie w nich polityki! Premiera nowego odcinka ma miejsce w każdy czwartek o godzinie 18:00 na kanale Youtube Eski Rock. Podcast dostępny jest także na Spotify i w środę na antenie Eski Rock o 23:00.

Jak dobrze znasz polskie seriale lat 80.? QUIZ "Alternatywy 4", Zmiennicy" i inne

Pytanie 1 z 10
Propozycję objęcia jakiego stanowiska otrzymuje Nikodem Dyzma?