Ten komiks wychował kilka pokoleń. Thorgal doczeka się 2 gier w 2023 roku

i

Autor: MAREK ZAJDLER/East News

Ten komiks wychował kilka pokoleń. "Thorgal" doczeka się 2 gier w 2023 roku

2022-12-20 15:44

Przygody wikinga, którego przodkowie pochodzili z gwiazd, to nie tylko kawał historii europejskiego komiksu. To także dekady ciarek na plecach, dreszczy emocji i wielkich przygód, które odkrywały kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Od pierwszego wydania przez Krajową Agencję Wydawniczą rozbudzał marzenia. W przyszłym roku mamy doczekać się gry planszowej o jego losach.

Przygoda Thorgala z polskimi czytelnikami zaczyna się jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy fragmenty komiksów zaczęły pokazywać się na łamach magazynu Relax. Był to jednak krótki epizod i dopiero od 1988 przygody wikinga były wydawane regularnie. Nie mamy wątpliwości, że dzisiejsza popularność opowieści o wikingach oraz rekonstrukcji historycznej wiąże się z popularnością tej opowieści.

Najlepsze rockowe świąteczne piosenki!

Jej unikalność zrodziła się z połączenia dwóch wybitnych talentów: Grzegorza Rosińskiego, który odpowiadał za stronę graficzną oraz francuskiego scenarzysty Jeana Van Hamme. Mieszanka mitologii nordyckiej, a w kolejnych tomach także innych kultur, z science fiction okazało się strzałem w dziesiątkę. Do dziś powstały serie przygód samego Thorgala, obojga jego dzieci (Jolana i Louve) oraz jego antagonistki Kris de Valnor. Sprzedały się łącznie w ilości ponad 14 milionów egzemplarzy.

Do tej pory w Polsce wydano na podstawie przygód Thorgala kolekcjonerską grę karcianą, jednak jej żywot był dość krótki. Teraz bohater wróci do świata gier bez prądu za sprawą planszówki, którą przygotowuje wydawnictwo Portal. Jak piszą autorzy będzie to kooperacyjna przygodowa gra planszowa, czyli taka, w której przeciwnikiem jest mechanika gry, a gracze dążą wspólnie do osiągnięcia celu. Wcielą się oni w Thorgala, jego żonę Aaricię, ich syna Jolana oraz wspomnianą wojowniczkę Kriss. Gra składa się z 10 samodzielnych scenariuszy, z których każdy zajmuje około 90-120 minut. Premiera gry ma mieć miejsce 21 stycznia 2023 podczas imprezy Portalcon 2023 na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Na przyszły rok premierę swojej gry zapowiedziało także wydawnictwo Lucrum Games. Ich adaptacja Thorgala będzie gra karcianą dla 2-4 graczy. Tym razem będzie to rozgrywka oparta na rywalizacji. Jak piszą wydawcy przed wyruszeniem w drogę trzeba będzie zebrać drużynę bohaterów znanych i uwielbianych z komiksów autorstwa Jeana Van Hamme’a, ilustrowanych przez Grzegorza Rosińskiego. Brzmi doskonale. Czekamy z niecierpliwością na oba tytuły.