Podróże

Tak wygląda najdłuższy most na świecie. Prezentuje się fenomenalnie! Gdzie można go zobaczyć?

Ta konstrukcja robi wrażenie! Rekordowo długi most drogowy otwarto pod koniec 2018 roku. Przeprawa o długości 55 km połączyła Hongkong, Zhuai i Makau. Spójrzcie na te zdjęcia!

Tutaj można zobaczyć najdłuższy drogowy most na świecie!

Jeżeli chcesz zobaczyć najdłuższy most świata, musisz udać się... do Chin. Konstrukcja została nazwana HZMB (Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge). Przeprawa o długości aż 55 kilometrów, połączyła Hongkong, Zhuai i Makau. Most składa się z trzech podwieszanych części, podmorskiego tunelu o długości ok. 6,7 km i czterech sztucznych wysp. Jak możecie się domyślać, budowa tego obiektu nie należała do niskobudżetowych. Najdłuższy most na świecie to ogromna inwestycja, która pochłonęła niemal - 19 miliardów dolarów!

Koncepcja budowy połączenia drogowego łączącego kontynentalne Chiny, Hongkong i Makau pojawiła się już w latach 80. XX-wieku. Ale musiało upłynąć sporo czasu zanim podjęto konkretne kroki ku inwestycji. Dopiero w marcu 2009 roku zaakceptowano ostatecznie projekt HZMB. Pierwsze elementy konstrukcji zaczęto wznosić od strony Zhuhai. Budowa odcinka od strony Hongkongu rozpoczęła się w grudniu 2011 roku. Z kolei pierwsze samochody przejechały mostem w październiku 2018 roku.

Najdłuższy most na świecie łączy tereny o ruchu lewostronnym z prawostronnym!

Najciekawsze jest to, że HZMB łączy tereny o ruchu lewostronnym (Hongkong i Makau) z prawostronnym (Chiny). Na całej długości najdłuższego mostu na świecie obowiązuje ruch prawostronny. Z kolei największym wyzwaniem dla inżynierów było zaprojektowanie specjalnych zjazdów przekierowujących na odpowiednie pasy.

Z pewnością użytkownicy przeprawy są za nią bardzo wdzięczni! Przed budową HZMB, podróż lądem z Zhuhai do Hongkongu trwała 4 godziny! Teraz ta sama trasa trwa... 30 minut.

Test wiedzy z geografii Polski. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Gdzie leży słynna Pustynia Błędowska?