20 lat Polski w Unii Europejskiej! Co wiesz na temat UE? Sprawdź swoją wiedzę w quizie

i

Autor: ROBERT STACHNIK/REPORTER Quiz wiedzy o Unii Europejskiej

quizy

Polska i Unia Europejska - co wiesz na temat UE? Sprawdź swoją wiedzę w quizie

2024-05-13 15:13

Rok 2004 okazał się być przełomowy dla historii naszego państwa - dokładnie 1 maja Polska oficjalnie została członkiem Unii Europejskiej. Od tego ważnego wydarzenia mija właśnie równo dwadzieścia lat - uznaliśmy, że to idealna okazja na zaproponowanie bardzo ogólnego quizu wiedzy na temat UE - co wiesz na temat związku?

Historia Polski i organizacji, znanej wtedy jako Wspólnota Europejska, sięga 1988 roku. Dokładnie 16 września nawiązane zostały oficjalne stosunki dyplomatyczne, a rok później podpisano negocjacje w sprawie umowy o handlu i współpracy handlowej i gospodarczej. Przełomem stał się grudzień 1991 roku, kiedy to podpisano Układ Europejski, który zaczął oficjalnie obowiązywać w lutym 1994 roku. W kwietniu 2003 roku Unia oficjalnie przyjęła Traktat ateński, będący prawną podstawą przystąpienia 10 krajów Europy Środkowej i Południowej do Unii Europejskiej - chodziło o Cypr, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Maltę, Słowację, Słowenię, Węgry i właśnie Polskę. By nasz kraj mógł oficjalnie stać się członkiem związku, konieczne było ratyfikowanie traktatu - w Polsce został on przyjęty na podstawie ogólnopaństwowego referendum, które odbywało się w dniach 7-8 czerwca i do którego przystąpiło 58,85% uprawnionych do głosowania, spośród których 77,45% odpowiedziało na "tak". To na tej podstawie dokładnie 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Samolot | Poranek ESKA ROCK

Quiz o Unii Europejskiej

Od tego, z pewnością niezwykle szczególnego dla historii naszego kraju, momentu mija w tym roku dwadzieścia lat! To idealna okazja, by sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej!

Spróbuj się w quizie:

20 lat Polski w Unii Europejskiej! Co wiesz na temat UE? Sprawdź swoją wiedzę w quizie

Pytanie 1 z 10
W którym roku powstała Unia Europejska?