QUIZ - jak dobrze znasz polskie kino z lat 90.?

i

Autor: AKPA Quiz o polskich filmach z lat 90.

QUIZ

Pamiętasz polskie filmy z lat 90-tych? Sprawdź, ile punktów dasz radę zdobyć w quizie

2024-05-13 15:09

Lata 90-te to niezwykle ważny okres w polskiej historii, którego skutki odczuwane są do dziś. Wydarzenia historyczno-społeczne to jednak nie wszystko - w dekadzie tej nie mniej działo się w kulturze, nauce i technologiach. Do dziś ogromną popularnością cieszy się rodzime kino, powstałe w tamtym okresie - jak dobrze znasz takie produkcje jak “Kiler”, “Komedia małżeńska”, “Sara” czy “ Pan Tadeusz”? Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze znasz polskie kino lat 90.? Quiz

W 1990 roku Lech Wałęsa wygrał wybory i został pierwszym w historii prezydentem RP wybranym w wyborach powszechnych. W dalszym ciągu mają miejsce zmiany ustrojowe, zapoczątkowane jeszcze w 1989 roku. Już rok po wyborach prezydenckich odbywają się pierwsze całkowicie wolne wybory do Sejmu po II wojnie światowej, a dwa lata później teren naszego kraju opuszczają wojska radzieckie. Lech Wałęsa piastował stanowisko Prezydenta RP przez jedną kadencję - w 1995 roku wybory wygrywa Aleksander Kwaśniewski, który już rok później gości u siebie Michaela Jacksona, który zagrał w naszym kraju w ramach monumentalnej trasy HIStory World Tour. 1997 rok przebiegł pod znakiem powodzi tysiąclecia i uchwalenia Konstytucji RP. Dekadę tę kończy przystąpienie Polski do NATO.

Mellina - Meller do Lubaszenki: widzowie cię kochali bardziej niż krytycy. Byłeś Sanah swoich czasów

Lata 90. w Polsce

Lata 90-te to złoty okres w historii polskiego rocka, na czele którego stanęły kobiety - zespół Hey, prowadzące solowe kariery Edyta Bartosiewicz, Urszula czy Kasia Kowalska. W 1994 roku po raz pierwszy w historii Polska wzięła udział w Konkursie Eurowizji, a reprezentująca nasz kraj Edyta Górniak dotarła do wysokiego, drugiego miejsca. W okresie tym rodzi się także gatunek, do dziś budzący w społeczeństwie polskim skrajne emocje - disco polo. Pod koniec lat 90-tych coraz większą popularnością cieszył się w Polsce hip-hop, a twórcy muzyki elektronicznej i techno zdobywają sławę za granicą. Lata 90-te to także otwarcie prywatnych, popularnych stacji radiowych, rozwój Internetu czy początek masowego korzystania z telefonów komórkowych.

Sprawdź, jak dobrze pamiętasz polskie filmy lat 90. w quizie!

Tuż po upadku systemu komunistycznego, w polskiej kinematografii zaczęły pojawiać się filmy, próbujące rozliczyć się z tamtą epoką. Coraz większą popularnością cieszyło się kino rozrywkowe, które w znacznym stopniu przyczyniło się do odbudowy kondycji rodzimego przemysłu filmowego. Jak dobrze znasz produkcje z tego okresu, takie jak Kroll, Psy, Pan Tadeusz czy Tato?

Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze znasz polskie kino lat 90-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł miał film, który doprowadził do wydarzeń przedstawionych w filmie “Ucieczka z kina “Wolność” (1990)?