Rejs - jak dobrze pamiętasz kultowy film z PRL-u? Quiz!

i

Autor: Kadr z filmu "Rejs" (1970). Zdjęcia - Marek Nowicki Quiz z filmu "Rejs"

quizy

Na pewno pamiętasz film "Rejs"? Idealny quiz na początek wakacji!

2024-06-18 14:29

Dekada lat 70. rozpoczęła się dla polskiego kina z przytupem. Już w październiku 1970 roku premierę miała najnowsza produkcja Marka Piwowskiego, zatytułowana "Rejs". Film natychmiast spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i dziś uchodzi za klasykę rodzimej kinematografii. Jak dobrze znasz ten film? Sprawdź się w quizie!

To reżyser Marek Piwowski i scenarzysta Janusz Głowacki wpadli na pomysł fabuły filmu, który dziś znamy jako Rejs. Panowie przesłali koncept do Komisji Ocen Scenariuszy, jednak miał on znacznie zmienioną wersję w stosunku do oryginalnego pomysłu, by uśpić czujność komisji. Ostatecznie skrypt został przyjęty, a produkcja opowieści o statku osiadającym na mieliźnie jako symbolu Polski, rozpoczęła się w lipcu 1969 roku na parostatku „F. Dzierżyński”, który był ruchomym planem zdjęciowym. Pod scenariuszem podpisani zostali także Andrzej Barszczyński i Jerzy Karaszkiewicz, jednak spora część fabuły została zaimprowizowana, czemu sprzyjał szczególnie dobór aktorów - nieprofesjonalistów lub tych nie do końca znanych szerszej publiczności.

Wielki sukces Alibabek. Mało kto o tym wie. Historia z Koprem

Quiz z filmu "Rejs"

Choć Piwowski nakręcił materiał filmowy liczący imponujące 34 tysiące metrów, to wykorzystał jedynie 1855 metrów, dzięki czemu Rejs trwa dokładnie godzinę i pięć minut. Produkcja miała swoją premierę 19 października 1970 roku i spotkała się z negatywnymi recenzjami krytyków, którzy zupełnie nie zrozumieli jego przesłania. W kontrze z tymi stała reakcja publiczności, która pokochała ten film. Dziś Rejs cieszy się statusem kultowego - jak dobrze go znasz?

Sprawdź się w quizie:

"Rejs" - jak dobrze pamiętasz kultowy film z PRL-u? Quiz!

Pytanie 1 z 10
Po jakiej rzece odbywa się tytułowy rejs?
Listen to "Wszystkie porażki Cezarego Pazury. Bankructwo, fobie, sodówka. MELLINA - Meller" on Spreaker.