Które polskie filmy uwielbiają dane pokolenia Polaków? Oczywisty zwycięzca w kategorii komedia?

i

Autor: Materiały TVP Oto filmy, które kochają pokolenia Polaków

polskie kino

Które polskie filmy uwielbiają dane pokolenia Polaków? Oczywisty zwycięzca w kategorii komedia?

2024-06-26 10:11

Polacy uwielbiają oglądać filmy i seriale. Bardzo dużą popularnością cieszą się również produkcje z dawnych lat, do których wiele pokoleń widzów i widzek ma z pewnością bardzo dużo nostalgii. Właśnie przeprowadzone zostało bardzo ciekawe badanie, które analizuje stosunek Polaków i Polek do naszego rodzimego kina.

Grupa Kino Polska świętuje w tym roku dwudziestolecie swojego kanały pod tą samą nazwą. To właśnie z tej okazji postanowiono przeprowadzić badanie, którego głównym celem było sprawdzenie stosunku Polaków i Polek do rodzimego kina - czy wciąż sięgamy po polskie produkcje? Czy są one w stanie wywołać w nas jakieś emocje? Jakie filmy oglądają przedstawiciele poszczególnych generacji? Który polski film cieszy się wśród widzów i widzek statusem najsłynniejszej i bawiącej do dziś komedii?

To właśnie takim aspektom przyjrzano się w badaniu "Popularność polskiego filmu wśród polskich widzów", które na zlecenie Kino Polska przeprowadziła Agencja Badawcza Zymetria. Miało to miejsce w czerwcu tego roku na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków - oto najważniejsze wnioski!

ZNACHOR: Leszek Lichota i Anna Szymańczyk o nowej adaptacji polskiego klasyka

Generacje widzów i ich ulubione polskie filmy

Już pierwszy wniosek jest optymistyczny - okazuje się, że aż 59% Polek i Polaków ogląda polskie produkcje przynajmniej raz w tygodniu. Aż 3/4 badanych przyznało, że zwyczajnie lubi rodzime kino, a w tym gronie dominującą generacją są tzw. "baby boomersi", czyli osoby w wieku 58-65 lat. Jeśli chodzi o konkretne tytuły, ogół badanych orzekł, że najbardziej kultowym polskim filmem jest Janosik, drugim wyborem są Psy Pasikowskiego.

Skupiając się na podziale widzów i widzek na generacje, przedstawiciele Z-etek (16-29 lat) wskazali na najbardziej słynny dla nich film na, co może być pewnym zaskoczeniem, Korczaka, zaś generacja wyżej, Millenialsi (30-44 lata) za takowy uważa wspomniane już wyżej Psy. Dla Pokolenia X, czyli osób w wieku 45-57 lat, produkcją szczególną jest Rejs, zaś dla najstarszej grupy badanych jest to Potop.

Kino musi budzić emocje

W badaniu skupiono się także na aspekcie emocjonalnym i tak ogól badanych wskazał na film dla nich najbardziej wzruszający na Pianistę Romana Polańskiego, kolejno na liście znalazł się Znachor, czyli faworyt pod względem wzruszania dla "Baby Boomersów", choć i spore grono Millenialsów wskazało na ten tytuł. Z pewnością nie bez znaczenia jest tu fakt, iż jesienią ubiegłego roku na platformie Netflix pojawiła się nowa odsłona losów Profesora Wilczura.

Co natomiast bawi Polki i Polaków? Zwycięzcą w badaniu ogółu stał się film Kogel Mogel. Co zaskakujące, Millenialsi wskazali tu na prawdziwy klasyk klasyków, czyli Samych Swoich z 1967 roku.

Pełne wyniki badania i bardziej szczegółowe wnioski z niego dostępne są TU.

Sprawdź się w quizie z filmu "Kogel Mogel":

Jak dobrze znasz film „Kogel mogel”? QUIZ z kultowej komedii

Pytanie 1 z 10
1. Muzykę do filmu napisał wybitny artysta, związany także z muzyką rockową. Który z poniższych?