Jak dobrze znasz film Psy? QUIZ dla fanów polskiego kina akcji lat 90.

i

Autor: AKPA QUIZ z filmu "Psy" z Bogusławem Lindą

quizy

Klasyk polskiego kina akcji - pamiętasz"Psy"? Rozwiąż quiz z kultowego filmu

2024-06-13 12:46

W polskiej kinematografii jest co najmniej kilka tytułów, które, choć dziś oceniane są różnie, zarówno przez widzów, jak i krytyków, to jednak powszechnie uznawane są za kultowe. Jedną z takich produkcji są chociażby legendarne już "Psy", czyli obecnie prawdziwy klasyk rodzimego kina akcji. Jak dobrze znasz film? Sprawdź się w quizie!

Co ciekawe, cały pomysł i konwencja produkcji wyszła od Olafa Lubaszenki, który opowiedział o nim Władysławowi Pasikowskiemu i zaproponował, by to właśnie on stworzył film o funkcjonariuszu Służby Bezpieczeństwa. Produkcji projektu podjęło się Studio Filmowe "Zebra", które jednak nie było gotowe na pomysł, by spróbować zrobić na polskim rynku film bardziej w stylu amerykańskim, coś na podobieństwo serialu Policjanci z Miami. Początkowo chciano nawet, by produkcja została zatytułowana Policjanci z Warszawy. Ta konwencja akurat nie do końca przypadła do gustu producentom, stąd pomysł, by osadzić całą fabułę w aktualnej, polskiej rzeczywistości transformacji ustrojowej. W głównej roli obsadzony został Bogusław Linda, a zespół aktorski uzupełnili m.in. Marek Kondrat, Cezary Pazura, Zbigniew Zapasiewicz, Agnieszka Jaskółka, Janusz Gajos czy Edward Linde-Lubaszenko. 

Kondrat, Stuhr, Gajos, Wilczak nie mówili swoim głosem. Zaskakujące, kto ich dubbingował

"Psy" - rozwiąż quiz z filmu

Film ostatecznie pod tytułem Psy trafił na ekrany polskich kin pod koniec listopada 1992 roku. Produkcja osiągnęła kolosalny sukces komercyjny, wzbudziła przy tym bardzo duże kontrowersje i spolaryzowała rodzimych krytyków. Dziś Psy uznawane są za klasyk rodzimego kina akcji. Jak dobrze znasz jego fabułę?

Sprawdź się w quizie:

Jak dobrze znasz film "Psy"? QUIZ dla fanów polskiego kina akcji lat 90.

Pytanie 1 z 10
Juliusz Machulski wyreżyserował czy wyprodukował film?