Japońskie duchy zimy. Niektóre straszą, inne chwytają za serce

i

Autor: Wikimedia Commons Drzewa pokryte śniegiem w górach Zao, które dały początek legendom o śnieżnych demonach.

Japońskie duchy zimy. Niektóre straszą, inne chwytają za serce

2023-01-02 15:56

Zima to czas krótkich dni i długich nocy, zatem we wszystkich tradycyjnych i dawnych kulturach właśnie wtedy najbardziej aktywne są wszelakiego rodzaju duchy, stwory i straszydła. Niektóre pomagają ludziom, inne robią im psikusy. Folklor Japonii pełen jest takich istot, które dają się we znaki przez cały rok. Poznajcie zimowe yōkai.

Yōkai jest słowem, które po japońsku określa wielką zbiorowość istot mitycznych z baśni i legend. Wśród nich znajdziecie duchy, upiory, chochliki, dziwadła, odmieńce, diabełki, ogry, a także żyjące własnym życiem przedmioty codziennego użytku. W tradycji japońskiej prawie wszystko ma swoją duszę, także rzeczy i zjawiska, które dla nas mogą być zupełnie nieożywione. W ciągu ostatnich 20 lat Europa i USA zakochały się w pochodzących z Dalekiego Wschodu opowieściach grozy. Wystarczy wspomnieć „Krąg” czy „Klątwę”. To pozwoliło zajrzeć gaijinom (po japońsku „obcokrajowiec”) za parawan kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, ale tylko jeśli chodzi o mity miejskie. My uchylimy Wam drzwi do zimowego świata wiosek.

Czy NICKELBACK jest… czadowy? | Dobrze Rockuje #3

1. Demoniczne posłanie

Jak, powtórzymy to: JAK? Jak z czymkolwiek mrocznym i złym może kojarzyć się coś tak miłego i pożądanego jak spanko? Otóż może, za sprawą demona futon. Futon to tradycyjne japońskie posłanie. Według jednej ze starych legend pewien człowiek z prefektury Tottori przejął sklep po lokalnym lombardziście wraz z towarem. Urządził tam gospodę. Pewnej zimy został w nim wieczorem jeden z gości i usłyszał rozmowę dwojga dzieci: „Czy jest Ci zimno braciszku? Nie, ale widzę, że Tobie jest.” W pokoju nie było nikogo. Głosy wydobywały się z materaca. Próbował go przykryć, jednak stawały się coraz głośniejsze. Przerażony uciekł, podobnie jak i inni, którzy zatrzymywali się w tym miejscu. W toku legendy okazało się, że należał do dwojga sierot, które zostały wypędzone na zimno po tym jak po śmierci rodziców nie mogły opłacić noclegu. Jedyne co miały to jeden wspólny stary futon.

2. Ten, który ujeżdża lawiny

W prefekturze Niigata znajdują się góry, które w czas marcowych roztopów nawiedzają lawiny. Popularny twórca mangi i historyk Mizuki Shigeru, który zajmował się folklorem, opisał historię, wedle której lokalną wieś nawiedzał demon Yuki Jiji – Śnieżny Starzec. Miał on właśnie poruszać się na lawinach, niczym surfer na pędzących falach.

3. Dziwaczny władca lodu

Yuki Nyudo to tajemnicza istota z regionu Gifu. Zwodzi tropiących ją, ponieważ ma tylko jedną nogę i zostawia dziwne ślady. Ma także jedno wielkie oko i dwa silne ramiona. Pojawia się także w historiach spisanych przez Shigeru. Podobno potrafi kontrolować lodowe sople.

4. Zimowy diabeł

Namahage to zimowe demony, przypominające nasze diabły, które w śnieżny czas schodzą z gór i nawiedzają ludzi. Mity z nimi związane są szczególnie żywe na półwyspie Oga. Najczęściej pojawiają się nieproszone w domach niegrzecznych dzieci by je nastraszyć i przywołać do porządku. Ich odpowiednikiem europejskim jest Krampus.

5. Demony góry Zaō

Zaō to przepiękny masyw górski na granicy dwóch prefektur: Yamagata i Miyagi. W zimie tworzą drzewa pokrywają się tam tak szczelnie śniegiem, że na ich podstawie powstała legenda o śnieżnych demonach, które strzegą gór przed intruzami. Na terenie masywu znajduje się urokliwe jezioro Okama, które powstało w starym kraterze.