Helikopter na Marsie

i

Autor: Helikopter na Marsie / screen z Twitter: NASA JPL Helikopter na Marsie

Helikopter Ingenuity w najbliższym czasie nie poleci na Marsa. Dlaczego?

2021-04-13 22:30

Ingenuity to wyjątkowy w skali świata helikopter. Nie należy mylić go z jakąkolwiek konwencjonalną, podniebną maszyną, ponieważ ten przeznaczony jest do pracy, ale w kosmosie. Początkowo zaplanowano, że maszyna ta odbędzie swój lot na Marsa 11 kwietnia 2021 roku, ale niestety naukowcy i badacze zostali zmuszeni zweryfikować swoje ambitne plany i dokonać istotnych zmian, które oczywiście opóźniły całe kosmiczne i przyciągające uwagę świata przedsięwzięcie.

Konstruktorzy są na tyle ambitni, że pomimo licznych problemów z przygotowaniem do lotu kosmicznego helikoptera, ci nie poddają się i wyznaczają sobie znów - dla jednych mało prawdopodobny, ale da innych całkiem realny, termin operacji kosmicznej.

NASA - problemy helikoptera Ingenuity

NASA ma niestety spore problemy z helikopterem Ingenuity. Ten miał rozpocząć swoją misję już 11 kwietnia 2021 roku, ale w wyniku usterki termin ten uległ zmianie. Prawdą jest również to, że NASA uruchomiła wirniki maszyny znacznie wcześniej niż dotychczas planowano. Prawdopodobnie zabieg ten miał na celu sprawdzenie najważniejszych komponentów maszyny odpowiedzialnych za lot i jego bezpieczeństwo.

Łazik Perseverance wylądował na Marsie

Właśnie wtedy, czyli tuż po zdalnym uruchomieniu wirników, doszło do czegoś czego nikt się nie spodziewał. te nagle przestały się obracać! Na szczęście usterka ta nie spowodowała całkowitej utraty łączności z maszyna warta kilka milionów dolarów. Ta cały czas jest, a to pozwala architektom na naprawienie problemu i wznowienie pracy całego urządzenia.

Misja NASA i helikopter Ingenuity

Ta konkretna misja NASA ma na celu prowadzenie badań z lotu ptaka na Marsie. Helikopter Ingenuity to specjalnie zaprojektowana na potrzeby tej operacji kosmicznej maszyna, która jest póki co jedyna w swoim rodzaju. Wszystko przez to, że w historii badań kosmosu i sąsiadującej z Ziemią, czerwonej planety nigdy jeszcze nie wykorzystano techniki dronowej. Aktualnie zespół pracujący przy projekcie zajmuje się analizą danych, z których okaże się jaki dokładnie był powód zatrzymania wirników helikoptera. Ponowny start został zaplanowany na 14 kwietnia 2021 roku. Jak sądzicie - misja ma szanse powodzenia w tak krótkim okresie czasu?

Sonda
Jak sądzicie - misja ma szanse powodzenia w tak krótkim okresie czasu?