Filmy biograficzne związane z muzykami, które warto zobaczyć zostając w domu. #zostańwdomu

2020-03-20 15:05
Ilustracja do artykułu
Autor: screen: youtube.com/watch?v=-NOp5ROn1HE

W czasie, gdy należy zostać w domu, można spożytkować czas na wiele sposobów, na przykład nadrabiając zaległości filmowe. Można sięgnąć po filmy biograficzne, które z pewnością dobrze uzupełnią historie znanych muzyków.

Podczas pandemii koronawirusa, najlepiej ograniczyć wychodzenie z domu i pozostać w czterech ścianach. Perspektywa może nie być zbytnio pozytywna, jednak taka jest konieczność, a przy okazji siedzenia w domu, można nadrobić kilka zaległości filmowych. Poza świetnymi premierami, które odbywają się na platformach streamingowych, można sięgnąć po biografie ulubionych artystów. Jest kilka pozycji, które warto odświeżyć lub nadrobić, a na czas domowej kwarantanny będą idealne. W ramach akcji #RazemPrzeciwKoronawirusowi prowadzonej przez całą Grupę ZPR Media przypominamy o tym, jak ważne jest stosowanie się do zaleceń w okresie zagrożenia koronawirusem, potraktowanie sprawy poważnie i pozostanie w domu.

HOLLYWOOD STRACI PONAD 20 MILIARDÓW DOLARÓW PRZEZ KORONAWIRUSA. SĄ PROGNOZY EKSPERTÓW


Filmy biograficzne związane z muzykami, które warto zobaczyć zostając w domu. #zostańwdomu

W ramach akcji #zostańwdomu, zachęcamy do maksymalnego ograniczenia wychodzenia z domu. Nie musi to być czas pełen nudy, ponieważ można nadrobić lub odświeżyć kilka filmów. Warto sięgnąć po dobre biografię artystów, oto kilka przykładów.

Lemmy

Lemmy Kilmister był absolutnym oryginałem na scenie rockowej, który jak żył, tak grał. Biograficzny dokument o kultowym muzyku, pokazuje go od strony najbardziej szczerej i bezkompromisowej. Tutaj nie ma miejsca na cenzurę, ani pomijanie faktów. To 100% Lemmy'ego w Lemmym.Marley

O Bobie Marleyu powiedziano już bardzo dużo, jednak nigdy wcześniej nie było tak obszernego dokumentu. W filmie, który został nazwany po prostu ,,Marley'', mamy obraz artysty z różnych perspektyw. W filmie znalazło się miejsce na wypowiedzi rodziny, współpracujących artystów, producentów oraz potomków Boba Marleya. Film był swego czasu dystrybuowany w kinach, co tylko pokazuje, że spadkobiercy praw do twórczości Marleya, uznali, że to najdokładniejsza biografia.


The Dirt

Produkcja stworzona we współpracy z Netflixem, jest chyba jedną z najodważniejszych biografii ostatnich lat. Historia Mötley Crüe, która zawsze była pełna seksu, wybryków i używek, nigdy nie została tak dokładnie przedstawiona. Twórcy oraz sam zespół, doszli do wniosku, że nie ma co cenzurować tego, co było zazwyczaj znane. To nie dokument, a fabularyzowana biografia, jednak kilka scen warto zobaczyć na własne oczy, zdecydowanie wygrywa Ozzy na basenie


God Bless Ozzy Osbourne

Zdecydowanie, mało doceniona biografia Ozzy'ego i chyba też nie wszystkim znana. Film zrealizowany na przełomie 2010 i 2011 roku, ukazujący Ozzy'ego podczas trasy koncertowej i wielkich zmian. Artysta odstawił wtedy używki na dobre i w filmie wspomina, jak wyglądało jego życie i czego najbardziej żałuje. Wiele ciekawych wypowiedzi artystów i samego Ozza. Obowiązkowa pozycja dla fanów i nie tylko.

Some Kind Of Monster

Najbardziej kontrowersyjna z pozycji w tym zestawieniu, uznawana przez fanów Metalliki, za coś, co pogrążyło w pewnym momencie zespół. Faktycznie, film pokazuje Metallikę podczas absolutnego kryzysu twórczego i personalnego. Grupa kłóciła się między sobą, a James Hetfield walczył z alkoholizmem. Warto jednak obejrzeć ,,Some Kinf Of Monster'', by zobaczyć, jak poradziła sobie Metallica i porównać z tym, gdzie dzisiaj jest.


Jarocin, po co wolność

To nie tyle biografia, co ukazanie fenomenu, jakim był Jarocin. Co wtedy dawał młodym ludziom festiwal, czy był pod kątem społecznym? To wszystko można znaleźć w filmie ,,Jarocin, po co wolność''. To też pewnego rodzaju wspomnienia artystów, którzy występowali na legendarnym festiwalu.


Dokument o Kaziku Staszewskim

Dostępny na Youtube, 45-minuotwy dokument o Kaziku Staszewskim, który przedstawia działalność artysty w pierwszej połowie lat 90-tych. Kazik miał już na koncie solowe albumy, rozpoznawalność z zespołem Kult i kiełkujący projekt KNŻ. Ciekawy obraz i fajne porównanie oraz wehikuł czasu.


Jesteś Bogiem

Jeden akcent, który daleko jest od muzyki rockowej, jednak warty uwagi. Kaliber 44 i później Paktofonika były niesamowicie szanowane przez fanów rocka. Film ,,Jesteś Bogiem'' jest daleki od ideału, jednak główne role oraz sam klimat i muzyka Paktofoniki, to mocne punkty filmu. Warto poznać historię trójki chłopaków, którzy na początku lat 2000, byli słuchani przez większość młodzieży.


The Doors

Przez zespół, ten film był zawsze uznawany za coś niedokładnego, fani nawet go polubili, jednak to co zasługuje na uwagę, to kreacja Vala Kilmera. Aktor świetnie wcielił się w postać Jima Morrisona, co do dziś jest doceniane przez wielu krytyków. Pozycja może nie obowiązkowa, ale warta przypomnienia.Rocketman

Absolutnie magiczna i typowo w stylu Eltona Johna biografia. Coś pomiędzy musicalem, filmem biograficznym, a nawet baśnią. Tak można opisać Rocketmana, który wyszedł w tym samym czasie co popularne ,,Bohemian Rhapsody'', jednak bardziej trzyma się faktów niż film o Queen. Zdecydowanie warto zobaczyć!
SŁYNNI AKTORZY WYKONALI ,,IMAGINE'' JOHNA LENNONA. NAGRANIE STAŁO SIĘ HITEM SIECI