Chiński łazi na Marsie

i

Autor: screen z YouTube: AstroHobby Chiński łazi na Marsie

Chiny pokazały swoje zdjęcia Marsa! NASA wykorzysta je w intratnym celu

2021-05-21 15:28

Do walki o podbój Marsa, a co za tym idzie kosmosu staje kolejny wielki gracz, którego obawiali się Amerykanie. Wiemy już, że marsjański pojazd wyprodukowanych przez Chińczyków z powodzeniem wylądował na czerwonej planecie, teraz jednak poznaliśmy kolejne informacje, które spędzają sen z powiek naukowcom i badaczom z NASA. DO sieci trafił zdjęcia wykonane przez Azjatów, które być może paradoksalnie staną się asem w rękawie inżynierów zza oceanu.

Powodzeniem zakończyła się chińska misja przetransportowania na Marsa łazika Zhurong, który zdążył już, ale z małym opóźnieniem, podzielić się ze światem pierwszymi zdjęciami.  

Chiński łazik na Marsie 

Chiński łazik na Marsie to sytuacja, które jeszcze przed kilkoma laty wydawała się całkowicie abstrakcyjna. Chińczycy przeszli od słów do czynów i poinformowali, że dokładnie 15 maja 2021 roku skonstruowany przez nich łazik wylądował na sąsiadującej z Ziemią planecie. Administracja Stanów Zjednoczonych pogratulowała rywalom w walce o podbój Marsa, a jej przedstawiciele stwierdzili, że wykorzystają sukces Azjatów do osiągnięcia własnych korzyści wynikających z doświadczeń kolegów. 

Łazik Perseverance wylądował na Marsie

- Gratulacje dla Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej za uzyskanie pierwszych zdjęć z łazika marsjańskiego Zhurong! W miarę jak rośnie międzynarodowa społeczność naukowców zajmujących się robotami na Marsie, Stany Zjednoczone i świat z niecierpliwością czekają na odkrycia, których dokona Zhurong, aby pogłębić wiedzę ludzkości o Czerwonej Planecie. Z niecierpliwością czekam na przyszłe międzynarodowe odkrycia, które pomogą informować i rozwijać zdolności potrzebne do wylądowania ludzkich butów na Marsie. - napisał Bill Nelson, administrator NASA.

Pierwsze zdjęcia z chińskiego łazika na Marsie

Pierwsze zdjęcia z chińskiego łazika na Marsie dostały do obsługujących misję na Ziemi naukowców z kilkudniowym opóźnieniem, które spowodowane było tym, że zarówno Amerykański, jak i chiński system łączności Ziemia - Mars - Ziemia działa na podobnych zasadach, i jest praktycznie tak samo zbudowany i zaprogramowany. Autonomiczny pojazd jako pierwsze przysłał czarno białe zdjęcie wykonane kamerą rozpoznawczą, która przeznaczona jest do identyfikacji przeszkód. Drugie z kolei było już kolorowe, a zrobiła je kamera nawigacyjna. Poniżej możecie zobaczyć filmik z lądowania łazika na czerwonej planecie, a fotografie przez niego wykonane na oficjalnej stronie internetowej CNSA. 

Sonda
Czy chciałbyś zamieszkać na Marsie?