Banksy wystawa

i

Autor: Piotr Molecki/East News

Banksy - obrazy, wystawy. Czego nie wiesz o ikonie street art’u?

2021-03-18 14:35

Banksy - ten artystyczny pseudonim dziś porównywany jest do samego Picasso. Pomimo, że dzielą ich pokolenia to prace obu artystów są jednymi z najczęściej i najchętniej oglądanych i ocenianych na świecie. Zarówno dzieła Pabla, jak i Banksy'ego warte są miliony funtów, a marzeniem większości kolekcjonerów sztuki jest posiadanie chociaż jednego obrazu namalowanego ręką tajemniczego artysty. Systematycznie co tydzień świat obiega informacja ściśle związana z malarzem, a więc my dziś sprawdzamy czego do tej pory nie wiedzieliśmy o ikonie street art'u!

Banksy to niezwykle tajemnicza postać. Jedynym pewnikiem jaki możemy przyjąć to, że prowadzi samodzielnie własne konto na Instagramie. To ma już ponad 10,8 miliona obserwujących. 

Banksy - Instagram

Banksy właśnie za pośrednictwem tej aplikacji informuje o kolejnych miejscach, w których można obejrzeć jego nowe prace. To najczęściej mury budynków, pociągi, ściany i coraz częściej również płótno. Banksy w aplikacji nie obserwuje zupełnie nikogo, a sam jest obserwowany przez już prawie 11 milionów fanów swojej twórczości z całego globu. Wbrew pozorom aby podziwiać dzieła Banksy'ego nie trzeba kupować w większości przypadków drogich biletów do muzeów. Wystarczy po porostu przejść się na spacer - najczęściej ulicami Londynu.

Banksy - dzieła

Banksy oparł swoją twórczość na dzieleniu się swoimi emocjami i przemyśleniami ze zwykłymi przechodniami. W ten oto sposób galerią, w której najczęściej możecie zobaczyć jego dzieła jest po prostu ulica. Często w stolicy Anglii, gdy ktoś zorientuje się, że to na właśnie jego murze powstał kolejny obraz Banksy'ego, natychmiast zabezpiecza we wręcz surrealistyczny sposób daną część budynku za pomocą plexi, szyb antywłamaniowych i alarmów. Nic w tym dziwnego, ponieważ takie grafitti w ciągu zaledwie kilku dni osiąga ogromną wartość.

Instagram - sztuka czy erotyka?

Znane są przypadki nieświadomego zdewastowania dzieła sztuki autorstwa Banksy'ego. jednym z najsłynniejszych stał sie przypadek z londyńskiego metra.

Banksy w metrze - zniszczone dzieło

Banksy jeden ze swoich obrazów postanowił namalować wewnątrz wagonu metra. Było to tuż na początku pandemii. Właśnie wtedy Banksy postanowił, że namaluje słynne szczury z maseczkami. Niestety kilka dni po tym, niczego nieświadomi sprzątacze w metrze za pomocą chemikaliów zmyli obraz, z którego zupełnie nic nie zostało. Choć inicjatywa legendarnego artysty spotkała się z przychylnymi opiniami zarządu londyńskiego metra, regulamin nakazywał władzom zmycie wszystkich malunków powstałych w podziemnych pociągach. Szacuje się, że wówczas zmyto dzieła o łącznej wartości kilku milionów funtów.

To jednak nie koniec kontrowersji. Około roku temu w jednej z galerii sztuki w centrum Londynu wystawiony był obraz, który w wyniku działań samego malarza uległ samozniszczeniu.

Banksy - Dziewczyna z balonikiem

Banksy prowokuje i zmusza do myślenia. jego sztuka jest nieoczywista w swojej formie, a to co chce nią przekazać odbiorcom sam Banksy jest często powodem głośnych debat społecznych. jednym z obrazów, które namalował była "Dziewczyna z balonikiem". Dzieło to uległo samozniszczeniu na oczach setek zwiedzających galerię sztuki.

Najczęściej zadawanym pytaniem w sieci jest - kim jest Banksy? Nie wiadomo czy w ogóle kiedykolwiek poznamy tożsamość legendy streat art'u.

Banksy - kim jest?

Banksy swoją markę zbudował głownie na solidnym fundamencie tajemniczości. Do dziś zupełnie nikt nie wie kim jest dokładnie. W historii jego twórczości zaledwie tylko jeden raz pojawiło się domniemanie, że jego twarz i personalia mogą zostać ujawnione. W sieci krążyło nagranie, które miało rzekomo przedstawiać autentyczny wizerunek artysty. jak okazało się po czasie, była to po prostu teoria spiskowa, a narracja zbudowana wokół filmiku była fałszywa i mająca się nijak do rzeczywistości.

Sonda
Cenisz sztuke Bunksy'ego?