Zmiany w składzie Pixies! Kto jest nową basistką zespołu?

i

Autor: Wikimedia Commons - fot. Socialconstruction Basistka opuszcza Pixies

rockowe newsy

Zmiany w składzie Pixies! Kto nową basistką zespołu?

2024-03-05 9:48

Pixies to jeden z najważniejszych alternatywnych zespołów z lat 90. Formacja po trwającym prawie dziewięć lat rozpadzie zdecydowała się powrócić na światowe sceny w 2004 roku i właśnie mija dwadzieścia lat od tego szczególnego momentu. Niestety, przy tej ważnej okazji grupa musi zmierzyć się ze zmianą w składzie.

Zespół Pixies został założony w 1986 roku w Bostonie w stanie Massachusetts i aż do 2013 roku jego skład tworzyli Black Francis (wokal, gitara rytmiczna, autor piosenek), Joey Santiago (gitara prowadząca), Kim Deal (bas, wokal) i David Lovering (perkusja). Grupa zadebiutowała albumem Surfer Rosa z 1988 roku, z którego pochodzi kultowy numer Where Is My Mind?, i do 1993 roku, kiedy to w atmosferze konfliktu zdecydowała się zakończyć działalność, zdążyła wydać jeszcze trzy krążki. Formacja zreformowała się w 2004 roku, a dziewięć lat później zdecydowała się z niej odejść Kim Deal. Na chwilę zastąpiła ją Kim Shattuck, jednak w 2016 roku do składu dołączyła Paz Lenchantin, która pojawiła się na trzech najnowszych płytach grupy, w tym Doggerel z 2022 roku. Niestety, po ośmiu latach basistka zdecydowała się opuścić, czy też, jak może wynikać z jej słów, podziękowano jej za granie w Pixies.

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - zagranica

Paz Lenchantin odchodzi z Pixies

Jak poinformował zespół w wydanym oświadczeniu, basistka odchodzi z grupy, by skupić się na własnych projektach. Sama Paz już jednak w komunikacie, przesłanym do magazynu "Rolling Stone" pisze, że taki rozwój sytuacji jest dla niej pewnym zaskoczeniem, jednak droga, którą grupa zamierza obrać w najbliższym czasie niejako zmusiła ją do zajęcia się czymś innym, z czego można wnioskować, że decyzja o odejściu nie należała wyłącznie i jednoznacznie do niej.

Odejście jest dla mnie, podobnie jak dla wielu, trochę zaskoczeniem, ale wygląda na to, że mają opracowany solidny plan, co z kolei popchnęło mnie do kontynuowania nowych projektów, którymi jestem bardzo podekscytowana - brzmi oświadczenie samej Paz Lenchantin.

Kto nową basistką Pixies?

Wiadomo już, że nową basistka Pixies została Emma Richardson, znana z działalności w brytyjskiej grupie Band of Skulls. Artystka zadebiutuje jako członkini formacji na koncercie w Dublinie w piątek 8 marca.

Sprawdź nasz wybór najlepszych zagranicznych rockowych i metalowych albumów z roku 2022!