Jazz Band Masecki Młynarski

i

Autor: Andrzej Wasilkiewicz/REPORTER

koncerty 2024

Wyjątkowy zespół na wyjątkowym festiwalu. Jazz Band Młynarski-Masecki na Kazimiernikejszyn 2024

2024-01-25 14:28

Jazz Band Młynarski-Masecki kolejną gwiazdą line-up'u jedenastej edycji Kazimiernikejszyn, wyjątkowego festiwalu, który w dniach 17-21 lipca 2024 odbędzie się w malowniczym Kazimierzu Dolnym. Pianista Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski wystąpią na scenie Kamieniołomów 19 lipca. Program nadchodzącej edycji wydarzenia dotychczas uzupełnili również: Kwiat Jabłoni, Artur Rojek i Bartek Królik.

19 lipca, Jazz Band Młynarski-Masecki

JAZZ-BAND MŁYNARSKI-MASECKI to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat XX-stych ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy tacy jak: Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. Druga Wojna Światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres "prosperity" młodego polskiego show biznesu, ale nie bezpowrotnie

ZOBACZ TAKŻE: Koncerty rockowe 2024. Oni zagrają w Polsce

Mellina - Artur Rojek ujawnia co myśli o Dawidzie Podsiadło

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona - najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa - najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

Bilety dostępne na stronie: Ticketclub