Creed

i

Autor: Facebook/Creed

Z historii rocka

Wielki przebój Creed powstał... na scenie. Ujawnił to Mark Tremonti

Mark Tremonti, gitarzysta formacji Creed, zdradził, w jednym z ostatnich wywiadów, że wielki przebój "Higher", powstał na scenie i to przed 4 tys. ludzi.

Wielki przebój Creed powstał... na scenie

Amerykańska formacja Creed w swoim dorobku ma bezsprzecznie wielkie przeboje. Wystarczy wspomnieć o takich utworach, jak m.in. "One Last Breath", "My Sacrifice", "With Arms Wide Open" czy "Higher". Z tą ostatnią kompozycją wiąże się zresztą bardzo ciekawa historia, o której postanowili opowiedzieć muzycy zespołu. 

Od tej piosenki zaczął się rock'n'roll? Historia powstania utworu "Maybelline"

Nie każdy wie, że ten wielki hit, który znalazł się na krążku "Human Clay" z 1999 roku, został stworzony na... scenie przed publicznością. Jak do tego doszło? 

Scott [Stapp, wokalista Creed - przyp. red.] lubił grać w grę, która polegała na tym, że stawiał zespół w odpowiednim miejscu i mówił: "Zamierzamy napisać piosenkę". W czasach studenckich następowało to przed publicznością, w klubie, a ja po prostu zaczynałem riffować. Zespół szedł za mną, a on zaczynał śpiewać. W ten sposób narodził się właśnie refren do utworu "Higher". Ta piosenka została napisana przed grupą ludzi na żywo – wspominał Mark Tremonti w rozmowie z "Guitar World". 

Historię potwierdza Stapp. – To stało się prawdopodobnie przed 4 tys. ludzi. To był freestyle. Nadal lubię to robić, choć jestem pewien, że chłopaki z zespołu tego nienawidzą. Ale to jest fajne, pojawia się wówczas flow. Mark potrafi mnie pobudzić niektórymi swoimi zagrywkami i przerywnikami pomiędzy utworami. Kiedy to usłyszałem, poddałem się temu. Cieszę się, że Mark przywołał przypomniał mi o tym, bo w ten sposób właśnie ten refren został napisany

"Higher" powstał więc w trakcie trasy koncertowej promującej debiutancki album "My Own Prison" z 1997 roku. To jeden z najważniejszych utworów w dorobku Creed. Został wskazany jako pierwszy singiel i zapowiadał wspomniany krążek "Human Clay". "Higher" swoją premierę miał w sierpniu 1999. Była to pierwsza piosenka zespołu, która dotarła do pierwszej dziesiątki amerykańskiej listy Billboard Hot 100.

aaa

Formacja Creed powstała w 1994 roku. W pierwszym okresie działalności (do 2004 roku) zespół wydał trzy studyjne albumy – "My Own Prison", "Human Clay" i "Weathered". Po rozstaniu z wokalistą Scottem Stappem, pozostali członkowie Creed wraz z wokalistą Mylesem Kennedym założyli formację Alter Bridge. Zespół powrócił w 2009 roku, wypuścił w świat krążek "Full Circle" i trzy lata później ponownie zawiesił działalność. W tym roku ponownie muzycy wrócili na scenę. W połowie kwietnia zagrali pierwszy koncert po 12 latach przerwy. Grupa wkrótce ruszy w regularną trasę po Stanach Zjednoczonych. Rozpocznie się ona w połowie lipca i potrwa aż do początku grudnia. Łącznie zaplanowano ponad 50 koncertów. 

Muzyka rockowa lat 90-tych. Oto kultowe zagraniczne krążki z tego okresu: