Nickelback

i

Autor: ASSOCIATED PRESS/East News

Wielki hit Nickelback to plagiat? Członkowie zespołu staną przed sądem

2021-08-16 13:35

Pamiętacie wielki hit zespołu Nickelback, którego tytuł to Rockstar? Członkowie grupy będą musieli zeznawać przez niego w sądzie. Muzycy zostali oskarżeni o splagiatowanie piosenki, do której taśm demo mieli mieć rzekomo dostęp.

Nickelback - piosenka Rockstar to plagiat? Pozew z takim zarzutem pod adresem członków popularnej na całym świecie grupy trafił do sądu federalnego w stanie Teksas. Muzycy mają odpowiedzieć za naruszenie praw autorskich, jakiego dokonali w chwili nagrania i wydania utworu promującego ich wydany w 2005 roku album studyjny All the Right Reasons. Według informacji przytaczanych przez serwis Blabbermouth, jeden z najpopularniejszych utworów w dorobku kanadyjskiej grupy muzycznej miałby być plagiatem kawałka o tym samym tytule, którego oryginalnym wykonawcą jest zespół Snowblind Revival.

Sonda
Słyszysz podobieństwo?

Nickelback staną przed sądem

Pozew przeciwko Nickelback został złożony przez autora utworu należącego do Snowblind Revival - Kirka Johnstona. Mężczyzna twierdzi, że napisany przez niego w 2001 roku kawałek muzyczny trafił aż do trzech wytwórni, a dostęp do taśm demo mieli mieć przez to członkowie Nickelback, którzy później dopuścili się plagiatu. Jego zdaniem skopiowane zostały tempo, forma, struktura melodyczna, struktury harmoniczne piosenki oraz sam jej temat. Członkowie Nickelback twierdzą jednak, że utwory nie są do siebie znacząco podobne i nie można tu mówić o kradzieży.

Fest Festival 2021 - wielkie gwiazdy i ich hity! 4 dni muzycznego szaleństwa