To urządzenie jest współczesnym wojownikiem. Instrument Rush na aukcji

i

Autor: Materiały prasowe

"To urządzenie jest współczesnym wojownikiem". Instrument Rush na aukcji

2023-02-07 14:13

Wokalista i lider kultowego zespołu progresywnego z Kanady postanowił rozstać się z jednym ze swoich instrumentów. Wybrał wyjątkowy syntezator, który trafi pod młotek 27 lutego. Zysk zostanie przekazany The Bob Moog Foundation, która przeznaczy go na edukację oraz muzeum instrumentów.

Minimoog Model D to jeden z najsłynniejszych analogowych syntezatorów na świecie. Jego najstarsze egzemplarze są dzisiaj poszukiwanymi skarbami, a ich ciepłe brzmienie przyczyniło się do rozwoju muzyki rockowej i elektronicznej w latach 70-tych i 80-tych. Bez Mooga (nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora, Roberta Mooga) nie byłoby magicznych utworów takich grup jak Yes, Kraftwerk, Pink Floyd czy właśnie Rush. Zresztą, najwięksi klasycy elektroniki jak Kraftwerk czy New Model Army w przeboju „Blue Monday” – wszyscy zachwycali się moogami.

Rockowe teledyski, wyreżyserowane przez słynnych filmowców

Lider Rush Geddy Lee przekazał na aukcję swój prywatny egzemplarz, który opisał dedykacją "To urządzenie jest współczesnym wojownikiem". Coś w tym jest, bo muzyką można walczyć o wiele spraw i znacznie bardziej popieramy taką broń niż jakąkolwiek ostrą. Brzmienie minimooga możecie usłyszeć między innymi na takich kompozycjach Rush jak „Tom Sawyer”, „Xanadu” oraz „Countdown”.

- Dziedzictwo Boba Mooga wyróżnia go na tle innych jako pioniera, wynalazcę i stylistę – mówił Lee podczas zapowiadania aukcji – Pomógł zapoczątkować style muzyki, które nie mogłyby zaistnieć bez jego udziału. Minimoog jest wyjątkowy przez swoje charakterystyczne grube brzmienie. Lubię to.

My też taką grubość popieramy szczególnie, że dochód z licytacji instrumentu zasili edukacyjny projekt, z którego do tej pory skorzystało 25 tysięcy uczniów. Część sumy zasili także konto muzeum Boba Mooga i jego instrumentów, które otworzyło się w 2019 roku.

Syntezator Geddy’ego Lee wyceniany jest wstępnie na 10 tysięcy dolarów. To egzemplarz posiadające specjalnie zaprojektowane dla niego modyfikacje. Jego cenę oczywiście dodatkowo podwyższył złożony na nim autograf muzyka.