jak dziś rockuje?

The Jimi Hendrix Experience - 5 ciekawostek o albumie "Are You Experienced" | Jak dziś rockuje?

2024-05-10 15:12

12 maja 1967 roku w Wielkiej Brytanii wydany został album, który na zawsze zmienił oblicze muzyki rockowej. “Are You Experienced”, czyli debiutancki album grupy The Jimi Hendrix Experience, wprowadził popularny w tamtych czasach rock psychodeliczny na zupełnie inną drogę, nadał także nowy kierunek szeroko pojętej muzyce hard rockowej. Mimo upływu tylu lat płyta nadal ma status kultowej w muzyce - sprawdź ciekawostki na jej temat!

W 1966 roku, po latach zarabiania na życie jako nowojorski gitarzysta wspierający muzyków z kręgu R&B, Jimi Hendrix podpisał kontrakt z byłymi członkami grupy The Animals - Chasem Chandlerem i Michaelem Jeffery. W jego ramach muzyk trafił do Londynu, gdzie powstała grupa The Jimi Hendrix Experience - z góry nastawiona na to, by pokazać talent gitarzysty szerszej publiczności. W jej skład, poza Hendrixem, weszli gitarzysta basowy Noel Redding i perkusista Mitch Mitchell. Grupie, po drobnych niepowodzeniach, udało się podpisać kontrakt z wytwórnią Track. W ciągu kolejnych około pięciu miesięcy Panowie brali udział w intensywnych sesjach nagraniowych - to właśnie podczas nich powstały takie kompozycje jak Foxy Lady czy Purple Haze.

Klub 27 - klątwa, która wisi nad młodymi i sławnymi? /Eska ROCK

“Are You Experienced? - wydanie i przyjęcie albumu

W wyniku prac powstał album Are You Experienced, który został wydany w Wielkiej Brytanii 12 maja 1967 roku. Album trafił na listę przebojów dwa tygodnie później i spędził na niej 33 tygodnie, docierając ostatecznie do 2 miejsca - ustąpił jedynie Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Beatlesów. W USA album pojawił się kilka miesięcy później, ze zmienioną okładką i inną tracklistą. Płyta natychmiast osiągnęła znaczący sukces komercyjny na wyspach i spotkała się z bardzo dobrymi recenzjami krytyków muzycznych, którzy okrzyknęli Are You Experience jednym z najlepszych albumów rock and rollowych. Już w chwilę po wydaniu płyta okazała się być znacząca dla historii rocka i inspirowała innych artystów - dziś, 55 lat po premierze, trudno zaprzeczyć temu, iż jest to album kultowy, który wciąż “bardzo dobrze rockuje”, bez którego historia muzyki rockowej byłaby zupełnie inna.

5 ciekawostek o "Are You Experienced"

Sprawdź w galerii na samej górze, jakie ciekawostki kryją się za albumem!

Poniżej za to sprawdź zestawienie najważniejszych zagranicznych rockowych albumów z lat 60.