The HU nagrodzeni przez UNESCO tytułem Artysta na rzecz pokoju! Skąd takie wyróżnienie?

i

Autor: Andrzej Wasilkiewicz/REPORTER Wyjątkowe wyróżnienie dla zespołu The HU

The HU nagrodzony przez UNESCO tytułem "Artysta na rzecz pokoju"! Skąd takie wyróżnienie?

2022-12-02 15:23

Pochodzący z Mongolii zespół The HU to jedna z najoryginalniejszych grup na światowym rynku muzycznym. Formacja rozpoczęła działalność sześć lat temu i już ma na koncie wiele niezwykle ważnych sukcesów. Teraz to tej listy dołączyło kolejne wyróżnienie - grupa została nagrodzona przez UNESCO tytułem "Artysta na rzecz pokoju"!

The HU to pochodzący z Mongolii zespół folk metalowy. Grupa została założona w 2016 roku i bardzo szybko zauważono ją na światowym rynku muzycznym, głównie ze względu na umiejętne łączenie elementów kultury mongolskiej, chociażby tradycyjnego śpiewu gardłowego, z klimatem metalu. Członkowie The HU swoją muzykę określają terminem „hunnu rocka” (w języku mongolskim słowo „hu” oznacza człowieka). W 2019 roku zespół zyskał rozpoznawalność na terenie Stanów Zjednoczonych, a jego singiel Wolf Totem, osiągnął pierwsze miejsce na liście Billboard The Hard Rock Digital Song Sales, czyniąc The Hu pierwszym mongolskim zespołem muzycznym, który znalazł się na szczycie tego zestawienia. Grupa wydała swój debiutancki album studyjny w 2019 roku - album The Gereg osiągnął duży sukces komercyjny na całym świecie. We wrześniu 2022 roku na rynku ukazała się druga płyta grupy, zatytułowana Rumble of Thunder.

The HU nagrodzeni przez UNESCO tytułem "Artysta na rzecz pokoju"! Skąd takie wyróżnienie?

Do swojej pokaźnej listy sukcesów zespół może dołączyć kolejny! 25 listopada The Hu został wyróżniony przez organizację UNESCO tytułem "Artysta na rzecz pokoju". Co ciekawe, grupa jest pierwszą w historii, reprezentującą ciężkie brzmienie, którą nagrodzono w ten sposób. Formacja otrzymała ten zaszczyt ze względu na "wkład w ochronę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i wsparcie w promowaniu różnorodności kulturowej poprzez muzykę". 

Iron Maiden zagrają w Polsce w 2023 roku! Koncerty rockowe

Mongołowie mają ogromny szacunek dla naszej historii, kultury i języka, które zostały nam pozostawione tysiące lat temu przez naszych przodków. ... Celem HU jest przede wszystkim wykonywanie unikalnego gatunku muzyki, który daje siłę i moc każdemu słuchaczowi. Po drugie, ma pokazać światu koczowniczy i świadomy ekologicznie sposób życia Mongolii, przekazywany z pokolenia na pokolenie, oraz zainspirować innych do minimalistycznego życia i czerpania z niego pełnymi garściami - skomentował wyróżnienie lider zespołu, Gala.