Teksty jakich kultowych numerów najczęściej słyszymy źle? Wynik tego badania zaskakuje!

i

Autor: Invision/Invision/East News/AKPA A ty jak słyszysz te teksty?

Teksty jakich kultowych numerów najczęściej słyszymy źle? Wynik tego badania zaskakuje!

2022-09-01 13:09

Lubisz czasem śpiewać sobie swoje ulubione numery? A czy jesteś pewien czy pewna, co właściwie słyszysz? Najnowsze badanie, wykonane przez Wordfinder by YourDictionery, wyraźnie pokazuje, że bardzo często słuchacz słyszy zupełnie co innego, niż w rzeczywistości pada w piosence. Jakie rockowe numery znalazły się na liście? Jest ich całkiem sporo i są zaskoczenia!

Kto nie lubi sobie pośpiewać, ponucić pod nosem swojego ulubionego kawałka? Czy aby na pewno jednak jesteś pewien czy pewna tego, co właściwie śpiewasz? Najnowsze badanie, wykonane przez Wordfinder by YourDictionery wyraźnie pokazuje, że słuchacze bardzo często podśpiewują sobie słowa, których w piosenkach nie ma! Wyszukiwarka przeprowadziła badanie wśród ponad 1000 Amerykanów - ankietowanym prezentowano fragmenty różnych piosenek i dawano cztery zestawy tekstów do wyboru na podstawie tego, co usłyszeli. Eksperyment wykazał, że Ci naprawdę często źle słyszą teksty piosenek. Fakt ten może wynikać z przesłyszenia, czyli błędnego zrozumienia usłyszanej poprawnej wypowiedzi i zastąpienia jej fragmentu jego homofonem lub wyrażeniem o podobnym brzmieniu. Szczególnie często dotyczy to słów piosenek, ze względu na połączenie śpiewu z akompaniamentem instrumentów i określonym rytmem. Zjawisko to Sylvia Wright określiła terminem 'modegreen'. Badanie zaprezentowało listę piosenek, w których najczęściej mylone są słowa, wraz z nieprawidłowym tekstem, który słyszą w nich słuchacze. Wyniki są dość zaskakujące!

Metallica na szczycie list piosenek, których słowa najczęściej są źle słyszane

Okazuje się, że to właśnie numer Enter Sandman Metalliki znalazł się na samym szczycie zestawienia! Ankietowani błędnie słyszeli w nim aż 70% słów. Najczęściej powtarzającym się zwrotem, który był źle słyszany był wers "Exit light, Enter night" - badani wskazywali, że słyszą tu... "Eggs and light, end all nights". Co ciekawe, słowa w tym numerze mylą przedstawiciele każdego pokolenia.

To jednak nie koniec rockowych i metalowych numerów na liście. Niewiele niżej znalazły się takie numery jak Sex On Fire Kings of Leon, I Want to Hold Your Hand Beatlesów, Smells Like Teen Spirit Nirvany, Bohemian Rhapsody Queen, Suspicious Minds Elvisa Presleya, Livin' On a Prayer Bon Jovi, Message in the Bottle The Police, Piano Man Billy Joela, Beast of Burden The Rolling Stones Bennie and the Jets Eltona Johna. W przypadku tych piosenek, ankietowani źle słyszeli w nich od ponad 50% do ponad 40% słów. Jakie wersy badani źle słyszeli w tych przypadkach? Poniżej kilka przykładów:

Co tam w środku gra - Keith Richards -Main Offender

Źle słyszane

  • Kings of Leon, Sex On FireW piosence jest "Your Sex is On Fire", badani słyszeli "His exes are fired".
  • The Beatles, I Want to Hold Your Hand - W piosence jest "I can't hide, I can't hide, I can't hide", badani słyszeli "I get high, I get high, I get high".
  • Nirvana, Smells Like Teen Spirit - w piosence jest "With the lights out, it's less dangerous. Here we are now, entertain us", badani słyszeli "With the lights out, it's Las Vegas, Hear Me All Now, entertainers".

Badanie - pozostałe wnioski

Badanie wykazało także, że metal, R&B, folk i EMD są gatunkami, w których najczęściej słowa piosenek były źle słyszane. Mick Jagger zaś został uznany za najtrudniejszego do zrozumienia artystę, obok rapera Young Thug.

Sonda
Czy też źle słyszysz słowa w "Enter Sandman"?