SPOTIFY publikuje nowe zasady. Około pół miliona utworów straci monetyzację!

i

Autor: Unsplash

SPOTIFY publikuje nowe zasady. Około pół miliona utworów straci monetyzację!

2023-12-13 15:03

Od początku 2024 w życie wejdzie nowy system naliczania tantiem dla twórców. Zarabiać będą te utwory, które zostały odsłuchane przynajmniej tysiąc razy w ciągu 12 miesięcy. Zielony gigant muzyczny potwierdził doniesienia mediów na swoim blogu.

Na czym polega zmiana? Serwis tłumaczy, że celem jej jest lepsza dystrybucja zarobionych na muzyce pieniędzy. Przekonuje, że małe kwoty do tej pory mogły umykać artystom, a teraz będą kierowane tam gdzie trzeba. Obecnie serwis ma w bazie ponad 100 milionów utworów, spośród których „dziesiątki milionów” miały być odsłuchane w ciągu rok od 1 razu do tysiąca. Generowały one zyski na poziomie 0,03 dolara miesięcznie, zatem korporacja woli zdemonetyzować te utwory, a zysk z nich przekazać tym, którzy przekroczyli prób tysiąca przez rok.

Ważnym powodem tej decyzji jest to, że najczęściej minimum wypłaty z takiego serwisu to 2-50 dolarów za jednym razem. Do tego dochodzą opłaty bankowe i w rezultacie do twórców nie trafia nic, albo ginie w gąszczu innych transakcji. Problem dotyczy małych sum, jednak jak podaje Music Business Worldwide gdy zbierzemy je w całość, okaże się, że w 2022 roku było to łącznie około 40 milionów dolarów.

99,5% spośród wszystkich utworów – tyle waśnie ma przynajmniej tysiąc odsłuchów rocznie i wedle nowych zasad ich twórcy dostaną więcej. W tym wszystkim fascynujące jest to, że istnieje gdzieś w tym muzycznym wszechświecie 0,5% utworów, które praktycznie nie są w ogóle słuchane. To około 500 000‬ kompozycji.

To jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest także czynnik unikalności słuchających. Nie wystarczy jeśli ta sama osoba w ciągu roku posłucha ponad tysiąc razy. Jaka jest minimalna liczba unikatowych słuchaczy by Spotify wypłacił tantiemy? Tego serwis nie chce ujawnić tłumacząc, że w ten sposób chce zapobiec nadużyciom i fałszowaniu wyników.

Artystki i artyści rockowi, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku