Słynna gitara Kurta Cobaina ósmą najdrożej sprzedaną gitarą w historii!

i

Autor: VALERIE MACON/AFP/East News Kolejne wiosło Kurta Cobaina trafiło na aukcję!

Słynna gitara Kurta Cobaina ósmą najdrożej sprzedaną gitarą w historii!

2023-11-21 12:34

Aukcje przedmiotów, instrumentów, ubrań, gadżetów i wielu innych rzeczy, należących swego czasu do największych muzyków z branży, cieszą się od lat wielką popularnością. Niemal z dnia na dzień organizowane są coraz to nowe, które przyciągają tłumy kolekcjonerów z całego świata. Tak było także w przypadku tej, na której na sprzedaż po raz pierwszy trafiła słynna gitara Kurta Cobaina!

W połowie listopada zorganizowana została kolejna aukcja, na której wystawione zostały instrumenty, przedmioty, ubrania, notatki i wiele innych rzeczy, które należały do największych nazwisk ze świata muzyki. Tym razem to obchodzący w tym roku dwudziestolecie istnienia na rynku kolekcjonerskim dom aukcyjny Julien's Auctionszorganizował wyjątkową sprzedaż, która odbyła się w dniach 16-18 listopada w Hard Rock Cafe w Nashville. Po raz pierwszy w historii, na sprzedaż została na niej wystawiona jedna z najsłynniejszych gitar, należących do Kurta Cobaina. Mowa o legendarnej 'The Sky Stang I", czyli błękitnym Fender Mustangu, którego muzyk używał na trasie, promującej album In Utero, chociażby na ostatnim w historii koncercie Nirvany, który odbył się 1 marca 1994 roku w Monachium. Gitara należała wcześniej do brata Kurta, Chada Cobaina.

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?

Ósma najdroższa gitara świata!

Od samego początku szacowano, że wiosło zostanie sprzedane za jeden do nawet dwóch milionów dolarów! Aukcja za nami i już wiadomo, że słynną gitarę zakupił Mitsuru Sato, który licytował przez telefon i ostatecznie zakupił słynny "The Sky Stang I" za kwotę w wysokości 1 587 500 dolarów (ok. 6 326 009 złotych!). Dzięki temu wiosło Cobaina znalazło się na ósmym miejscu listy najdrożej sprzedanych gitar wszech czasów!