Pozdrowienia od podziemia #7

i

Autor: Pixabay

Rockowy narwal, muzyka końca świata i szczypta djentu. Pozdrowienia od podziemia #7

2022-10-31 16:11

Czas w okolicach Dziadów/Halloween/Samhain/Dnia Wszystkich Świętych z reguły w rockowym podziemiu jest wypełniony koncertami i imprezami. To idealna okazja, by korzystając z mrocznego klimatu pochwalić się czymś nowym. Co tam słychać w podziemiu?

Ano słychać i to bardzo wyraźnie. Mamy nowe nagrania, mamy koncerty, mamy teledyski. Zaczynamy od warszawskiego zespołu .bHP, który wypuścił w świat swój pierwszy krążek. Czego się po nim spodziewać? Nu-metal powraca, ale nie jako rekonstrukcja historyczna, a w nowym rynsztunku i wzbogacony o obecne środki wyrazu. Nie będziemy recenzować, Wy to zróbcie, posłuchajcie i dajcie znać jak Wam się podoba.

Zmieniamy nastrój, ale nie obniżamy poziomu głośności. Zapowiadany niedawno nowy krótki materiał od zespołu Wij jest już do odsłuchania. Na EPce „Przeklęte Wody” poza trzema piosenkami kapeli jest też cover Type O Negative, co ciekawe, z polskim tekstem.

Zespół Klint w październiku opublikował nowy teledysk do piosenki „Lecę”. Ekipa z Żukowa gra rocka bez niepotrzebnych etykietek podgatunkowych. Taneczny refren, polski tekst, w sam raz by wbić nam się w głowy i zachęcić do wystukiwania rytmu. Z pewnością fajnie buja na żywo.

Odezwał się do nas także zespół Izzy and The Black Trees z zaproszeniem do obejrzenia ich klipów i posłuchania ich najnowszego krążka. Sami określają się jako muzyczni spadkobiercy Sonic Youth, Idles, Yeah Yeah Yeahs, PJ Harvey i Patti Smith. Rzeczywiście, słuchając kawałka „Kick Out the Damned” miałem wrażenie, że ktoś zabrał mnie w podróż do USA w latach 90-tych na koncert w rockowym klubie, gdzie jeszcze tli się niezależny rock, grunge i punk.

Bardzo ciekawa muzyczna propozycja dotarła do nas z Trójmiasta. Tamtejsze trio Popsysze w tym roku opublikowało płytę „Emisja”, gdzie znajdziecie mieszankę onirycznego rocka z elementami psychodelii, a czasem nawet jazzu. Jak sami piszą o sobie: „inspiracją do powstania tego materiału stał się film «Można Panikować», gdzie profesor Szymon Malinowski opowiada o aktualnym stanie planety oraz snuje raczej ponure wizje dotyczące jej przyszłości.” Zespół ma wielką wyobraźnię, a ich płyta pokazuje, że codzienne akordy i skale im nie wystarczą.

Mamy jeszcze informacje o koncertach. Jeśli kochanie ciężkie brzmienia i szukacie nowych odsłon oraz dźwięków w tych rewirach muzycznych nie przegapcie wspólnej trasy trojga polskich składów: Gorycz, Angrrsth oraz Narbo Dacal. Zespoły odwiedzą Gdańsk, Warszawę, Olsztyn oraz Toruń.

Oto rozpiska koncertów trasy:

W trasie jest także warszawski zespół Athe (djent), a towarzyszy im krakowski Demeted (metalcore). Będzie zatem ostro, energetycznie, nowocześnie i na pewno ciekawie. Poniżej możecie sprawdzić gdzie zobaczyć tą mieszankę.

TRasa

i

Autor: materiały promocyjne

Grasz lub śpiewasz w kapeli? Twoi przyjaciele mają zespół? Napisz do nas

Co dwa tygodnie będziemy starać się publikować newsy dotyczące alternatywy, muzyki niezależnej, podziemnej. Chcemy dać platformę tym, którzy nie mają szans na pokazanie się w telewizji czy radiu, których nie stać na drogą reklamę w mediach społecznościowych, a jednak tworzą muzykę z pasją i od serca.

Cykl nazwaliśmy „Pozdrowienia od podziemia” ponieważ mamy nadzieję, że w redagowaniu tych newsów pomogą nam zespoły. Zapraszamy niezależne zespoły do nadsyłania wieści o tym co robią. Gracie koncert? Wydajecie coś nowego? Nagraliście teledysk? Napiszcie do nas na adres: [email protected].