Rockoskop: dyskografia grupy ARMIA pod naszą lupą!

2024-01-31 12:10

Armia to bardzo ciekawy zespół. Stylistycznie niejednorodny, w tekstach poza głównym nurtem (bo w końcu polskim w rock’n’rollu religia i literatura nie są aż tak popularne), trzymający się względnie daleko od kłopotów i skandali. Do tego dodajmy jeszcze przemianę lidera, który zaczynał w apokaliptycznej Siekierze, a po chrześcijańskim nawróceniu stworzył Armię. Zapraszamy Was w podróż przez dyskografię grupy!

Chrześcijański rock w Polsce jest czymś zupełnie innym niż jego amerykański odpowiednik. Wystarczy z jednej strony postawić glam metalowy Striper, który brzmi jak Motley Crue, które zamiast do strip-baru zaczęło chodzić do szkółki niedzielnej, a z drugiej rastamański Izrael albo łączącą punk z metalem, a czasem nawet jazzem Armię.

Przez Armię przewinęła się czołówka polskich muzyków. Poza Tomaszem Budzyńskim (ex-Siekiera) byli tu także między innymi Robert Brylewski (Brygada Kryzys, Izrael, 52um i wiele, wiele innych), Krzysztof Banasik (Kult), Dariusz Malejonek (Houk, Maleo Reggae Rockers), Beata Polak (obecnie Wolf Spider i Polish Metal Alliance), Darek „Popcorn” Popowicz (Acid Drinkers). To dzięki takiej plejadzie gwiazd muzyka grupy nigdy nie mieściła się w jednej szufladce i zdobywała słuchaczy nie tylko związanych z religią.

Najlepsi wokaliści rockowi wszech czasów - Polska