Rammstein - protesty przed koncertami zespołu w Berlinie

i

Autor: Materiały prasowe Protesty przeciwko Tillowi Lindemannowi przed koncertami Rammsteina

Rammstein - protesty przed koncertami zespołu w Berlinie

2023-07-17 15:08

Europejska część najnowszej trasy Rammsteina właśnie dotarła do stolicy Niemiec, Berlina. Pierwszy występ w jej ramach miał miejsce w sobotę 15 lipca. Na zespół czekała jednak dość niemiła niespodzianka. Poza gronem fanów, czekających na pokaz, na miejscu obecne były także grupy, żywo protestujące przeciwko występom.

Na początku czerwca tego roku wizerunek Tilla Lindemanna został bardzo mocno nadszarpnięty. Wszystko zaczęło się, gdy jedna z fanek, która brała udział w imprezie przed koncertem zespołu w Wilnie, napisała na swoim Twitterze, że na miejscu odurzono ją, a następnie stręczono wokaliście Rammsteina. Choć Shelby Lynn odmówiła kontaktu z muzykiem, to ostatecznie trafiła do hotelu cała posiniaczona, z lukami w pamięci. Choć kobieta zaznaczyła, że nie oskarża Tilla o atak, o sprawie natychmiast zrobiło się głośno na całym świecie, a do mediów zaczęły się zwracać kolejne młode kobiety, które miały brać udział w imprezach i przeżyć podobne sytuacje, co Lynn. Na konsekwencje nie trzeba było długo czekać - wydawca książek zerwał umowę z Tillem, niemieccy politycy zaczęli nalegać na odwołanie koncertów formacji na terenie kraju, zablokowali także dostęp do miejsc, w których, według pierwszych planów, miały odbyć się imprezy z udziałem fanów. Lindemannowi postawione zostały także dwa zarzuty prokuratorskie (niemieckie władze oskarżają go o przestępstwa seksualne i dystrybucję narkotyków), a wytwórnia wycofała się z działań promocyjnych zespołu.

Rammstein - najlepsze teledyski zespołu / Eska Rock

Protesty przed koncertami Rammsteina w Berlinie

Zespół miał zaplanowane w ramach europejskiej części najnowszej trasy trzy koncerty w Berlinie. Choć pojawiły się działania, mające na celu ich odwołanie, ostatecznie do tego nie doszło. Pierwszy z nich odbył się w sobotę 15 lipca. To własnie tego dnia przed tamtejszym Olympiastadion pojawiła się grupa, licząca około trzysta osób, która żywo protestowała przeciwko pokazowi. Zebrani określili się jako członkowie grupy "RammNein!", a na miejscu pojawili się z transparentami, na których pojawiły się takie hasła, jak "Stop kulturze gwałtu" czy "Tylko "tak" znaczy tak". Część przedstawicieli grupy przejęła i zdewastowała billboardy i plakaty, reklamujące koncert. Mimo to niemiecka policja określiła całość jako "pokojowy protest". Ostatni berliński koncert Rammsteina odbędzie się we wtorek 18 lipca.

Rammstein na dwóch koncertach w Polsce

Przypomnijmy, że zespół, po nieco ponad roku, powraca do naszego kraju. Formacja zagra dwa występy na chorzowskim Stadionie Śląskim, a odbędą się one już 30 i 31 lipca. Na chwilę obecną nie mamy żadnych informacji na temat ewentualnych petycji o odwołanie pokazów czy planach akcji protestacyjnych pod Stadionem.