jak dziś rockuje?

Queens of the Stone Age - co skrywa "Songs for The Deaf"? Sprawdź ciekawostki o albumie | Jak dziś rockuje?

2024-05-16 8:36

Zespół Queens fo the Stone Age piął się na sam szczyt przez kilka lat od powstania. Przełomem dla tej formacji, na czele której od początku stoi Josh Homme, okazał się być początek lat 2000., a zwłaszcza rok 2002, gdy swoją premierę miał trzeci już album grupy. "Songs for the Deaf" to do dziś kluczowa pozycja w dyskografii Queensów!

Josh Homme powołał Queens of the Stone Age do życia w 1996 roku, gdy ostatecznie swoją działalność zakończył zespół Kyuss. Debiutancki krążek grupy stał się niejako kontynuacją tradycji Kyuss, tym bardziej, że pojawili się na nim byli muzycy tej formacji - Alfredo Hernández i Nick Oliveri. Płyta zapewniła projektowi grono wiernych fanów, nie zwojowała jednak rynku, w przeciwieństwie do wydanego w 2000 roku wydawnictwa, zapamiętanego w historii jako Rated R. Napędzany sukcesem singla The Lost Art of Keeping a Secret, album osiągnął bardzo duży sukces krytyczny i komercyjny. Co ciekawe, na brzmienie zespołu i jego jakość zdawał się nie wpływać fakt ciągłych i znaczących zmian w składzie Queensów. Najlepszym na to dowodem jest trzecia płyta grupy.

Queens of the Stone Age - najlepsze numery rockowej formacji

"Songs for the Deaf" - tło tworzenia i wydanie płyty

Nagrania nowego projektu rozpoczęły się w październiku 2001 roku i trwały do czerwca kolejnego roku. Odbywały się one w trzech studiach, a nad ich przebiegiem czuwali w roli producentów sam Josh, Adam Kasper i Eric Dodd. Homme pomyślał całość jako swoisty album koncepcyjny, który zabierze słuchacza w podróż przez kalifornijską pustynię z Los Angeles do Joshua Tree, a stałym elementem brzmienia krążka są fragmenty różnych stacji radiowych z miast, położonych w sąsiedztwie trasy.

Ostatecznie płyta została zatytułowana Songs for the Deaf i ukazała się ostatecznie 27 sierpnia 2002 roku, nakładem Interscope Records, choć pierwotnie na dzień premiery zaplanowano 13 sierpnia. Wydawnictwo okazało się być przełomem w karierze zespołu, pochodzą z niego najbardziej ikoniczne numery dla Queensów - No One Knows, Go with the Flow First It Giveth. Materiał spotkał się z dużym uznaniem krytyków i bardzo często wskazywany jest jako najlepszy w całej dyskografii grupy. Zapewnił on jej dwie nominacje do nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance za No One Knows Go with the Flow, odpowiednio w 2002 i 2003 roku.

Ciekawostki o kultowym albumie Queens of the Stone Age

Za historią tego krążka kryje się sporo ciekawostek - sprawdź je w galerii na samej górze artykułu!

Poniżej za to znajdziesz nasze zestawienie najlepszych koncertów, które odbyły się w Polsce w 2023 roku!