Queen dziś jest ważniejsze, niż The Beatles? Uznany producent z odważnym stwierdzeniem

i

Autor: Materiały prasowe Queen lepsi niż The Beatles?

wypowiedzi muzyków

Queen jest ważniejsze, niż The Beatles? Uznany producent zaskoczył stwierdzeniem!

2024-04-09 13:06

W historii muzyki wiele jest zespołów, które uznaje się za ważne, szczególne dla określonych gatunków, ale też muzyki w ogóle. Jednymi z takich z pewnością są The Beatles i Queen, przy czym ta pierwsza grupa wskazywana jest za jedna z najistotniejszych wszech czasów. Czy dziś szala przechyla się jednak na stronę Queen?

Zespoły The Beatles Queen to niezwykle istotne dla historii muzyki formacje. Pierwsza ze wspomnianych istniała w latach 1960-1970, a tworzący ją John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr i George Harrison przez zaledwie 10 lat nagrali albumy, które okazały się być szczególne dla dalszych dziejów muzyki. Zespół ten na zawsze zmienił popkulturę i to jemu właśnie przypisuje się otwarcie drogi na rynek amerykański, także dla innych grup z Wielkiej Brytanii.

Queen powstał w tym samym roku, w którym Beatlesi oficjalnie zakończyli swoją działalność, czyli w 1970 roku. Grupa była obecna na rynku przez kolejne 21 lat, aż do śmierci swojego frontmana, Freddiego Mercury'ego. To właśnie Brianowi May'owi, Rogerowi Taylorowi, Johnemu Deaconowi i Freddiemu przypisuje się wyniesienie koncertów niemal do rangi widowisk, a także otworzenie się rynku muzyki gitarowej na łączenie jej z zupełnie, wydaje się, odległymi gatunkami, jak opera, funk, jazz czy elektronika.

Queen - 5 ciekawostek o albumie "Jazz" | Jak dziś rockuje?

Kto jest dziś ważniejszy - Queen czy The Beatles?

Dwa różne, a dla historii muzyki, pod wieloma różnymi względami, tak samo ważne i dziś nadal niezwykle cenione zespoły. Czy da się wskazać, który współcześnie jest jednak istotniejszy?

Podjął się tego Steve Lillywhite. Uznany producent muzyczny, odpowiadający za takie wydawnictwa, jak The Joshua Tree U2, Naked Talking Heads czy Dirty Work The Rolling Stones, był gościem podcastu Produce Like A Pro. W rozmowie Lillywhite powiedział, co według niego sprawia, że dany zespół można uznać za najważniejszy w historii. Według niego, należy patrzeć przede wszystkim na zdolność danych artystów do poruszania bardzo dużej publiczności. Wychodząc od tego, producent jest zdania, że Beatlesi nigdy nie stworzyli przeboju, który mógłby sprawdzić się na stadionie czy na wielkim wydarzeniu, na przykład sportowym. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Queen, w związku z czym, rozmyśla on obecnie, czy dziś to właśnie o tej formacji nie powinniśmy mówić jako o "zespole wszech czasów". Choć Lillywhite zaznacza, że nigdy nie powiedziałby, że muzycznie był kiedykolwiek ktoś większy, od The Beatles, to jednak biorąc pod uwagę aspekt koncertowy, nie jest to dziś wcale takie oczywiste.

Kiedy mówisz o najlepszych zespołach wszech czasów, zawsze mówiono o Beatlesach. Ale teraz istnieje argument, że Beatlesi nigdy nie stworzyli niczego, co można byłoby zagrać na stadionie. Beatlesi nigdy nie stworzyli niczego, co można było zagrać na wielkim wydarzeniu sportowym. Więc Queen, kiedy mówisz o największych zespołach wszechczasów… nigdy nie powiedziałbym, że ktoś jest większy od The Beatles, ale w tej chwili toczy się dyskusja, że ​​Queen, ze względu na ich zdolność do opanowywania stadionów, istnieje argument, że oni są dziś bardziej aktualni i odpowiedni, niż Beatlesi - powiedział Lillywhite w wywiadzie.

Zagłosuj w naszej sondzie: Która z tych grup bardziej zasługuje na miano "zespołu wszech czasów" - Queen czy The Beatles?

Sonda
Która z tych grup bardziej zasługuje na miano "zespołu wszech czasów"?