BEKSIŃSKI.LIVE 2024

i

Autor: Materiały prasowe

wydarzenia

Projekt BEKSIŃSKI.LIVE 2024 odwiedzi trzy kolejne miasta! Projekt cieszy się wielką popularnością!

2024-04-10 13:39

Wrocław (9.10, Hala Stulecia), Katowice (24.10, Spodek) oraz Warszawa (26.11, COS Torwar) – oto kolejne przystanki na trasie projektu BEKSIŃSKI.LIVE 2024. W ramach tego multimedialnego spektaklu, przy akompaniamencie autorskiej muzyki stworzonej przez Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka Wishlake’a, zaprezentowane zostanie wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie twórcom muzyki towarzyszyć będą wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz, O.S.T.R. oraz Piotr Rogucki. Ewolucji ulega także strona wizualna wydarzenia – do grona animatorów dołączył Kobas Laksa. Bilety na BEKSIŃSKI.LIVE 2024 są dostępne w sprzedaży!

Zdzisław Beksiński należy do najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Jego przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość nieustannie intryguje, wzbudzając wielkie emocje. Tych z pewnością nie brakuje również podczas multimedialnych spektakli w ramach projektu BEKSIŃSKI.LIVE 2024. Po świetnie przyjętych wydarzeniach w Łodzi i Trójmieście, do zapowiadanych już wcześniej spektakli w Krakowie (26 kwietnia, TAURON Arena Kraków), Lublinie (22 maja, Hala Globus), Olsztynie (13 czerwca, Hala Urania) i Szczecinie (28 września, Netto Arena), dołączyły właśnie Wrocław (9.10, Hala Stulecia), Katowice (24.10, Spodek) oraz Warszawa (26.11, COS Torwar).

Od tej piosenki zaczął się rock'n'roll? Historia powstania utworu "Maybelline"

Muzyka inspirowana malarstwem

Projekt BEKSIŃSKI.LIVE to muzyczno-wizualny spektakl, w którego centrum stoi współczesny człowiek konfrontujący się m.in. z własnym przeznaczeniem, śmiercią, lękami, rozterkami i kreacją. Zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego, WASILEWSKI przełożył obrazy Mistrza na dźwięki, tworząc monumentalne kompozycje, głównie w oparciu o muzykę elektroniczną. W kolejnym etapie dodane zostały do nich słowa autorstwa Wishlake’a, co nadało utworom dodatkowej głębi i znaczenia. W ten sposób powstało unikalne widowisko, wykorzystujące różne środki wyrazu, brzmienia i gatunki muzyczne i prowadzące widzów przez interpretacje ludzkiego losu w świetle malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Twórcom muzyki na scenie towarzyszyć będą doskonali wokaliści, którzy wykonają utwory w aranżacjach przygotowanych specjalnie na potrzeby wydarzenia. W projekcie BEKSIŃSKI.LIVE wezmą udział: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz, O.S.T.R. oraz Rogucki. Line-up będzie się różnił w zależności od miasta.

Animacje, które przesuwają granice

Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, dlatego twórcy wydarzenia, z pomocą sztucznej inteligencji (AI) postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Na ekranach obrazy Beksińskiego zostaną przepuszczone przez filtr AI i wprawione w ruch. Sztuczna inteligencja, ucząc się z obrazów Mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Narzędzie to pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego. 

Do twórców animacji dołączył właśnie Kobas Laksa, związany ze sztuką cyfrową od 20 lat. Artysta od kilku miesięcy pracuje nad animacjami do spektaklu.

Im dłużej siedzę, przyglądam się i wycinam poszczególne elementy z obrazów Beksińskiego, tym bardziej rozumiem jego umysł. Zakolegowaliśmy się. On mówi do mnie obrazami, ja poruszam poszczególne elementy w rytm jego podpowiedzi. Stwierdzam, że balansując na granicy kiczu, nigdy nie jej przekroczył i nie poszedł w stronę kiepskiej fantastyki. Mam wrażenie, że bliżej mu do dawnych malarzy holenderskich, precyzyjnie ukrywających algorytmy znaczeń i kompozycji za swobodnym, indywidualnym warsztatem malarskim wypracowanym codzienną pracą – tłumaczy Laksa.

BEKSIŃSKI.LIVE 2024 Line-up

  • 26.04 – Kraków (TAURON Arena Kraków), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz, Rogucki
  • 22.05 – Lublin (Hala Globus), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Rogucki, Fisz
  • 13.06 – Olsztyn (Hala Urania), wystąpią: Nosowska, Błażej Król, Rogucki, Fisz
  • 28.09 – Szczecin (Netto Arena), wystąpią: Nosowska, Natalia Szroeder, Rogucki, Fisz
  • 09.10 – Wrocław (Hala Stulecia), wystąpią: Nosowska, Natalia Szroeder, Fisz, Król, Rogucki
  • 24.10 – Katowice (Spodek), wystąpią: Nosowska, Natalia Szroeder, Fisz, Król, Rogucki
  • 26.10 – Warszawa (COS Torwar), wystąpią: Nosowska, Natalia Szroeder, Fisz, Król, Rogucki

Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.

Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events.

Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sprawdź płyty, na okładkach których znalazły się dzieła Beksińskiego!