Polska muzyka rockowa lat 60. Kultowe albumy, które zdefiniowały gatunek na rodzimym podwórku

2023-04-22 18:14

Lata 60-te to kluczowy okres dla polskiej muzyki rockowej. Właśnie w tej dekadzie powstają zespoły, które swoją twórczością położyły podwaliny pod cały ten gatunek na naszym rodzimym podwórku. Jakie albumy, nagrane właśnie w tym czasie, są kluczowe dla polskiej historii rocka? O jakich krążkach warto szczególnie pamiętać? Sprawdź naszą galerię!

Muzyka rockowa lat 60. - Polska

Końcówka lat 50-tych i początek lat 60-tych to kluczowy moment dla polskiej muzyki rockowej. Właśnie wtedy powstają pierwsze zespoły, których brzmienie określić można jako rock and roll, big beat czy właśnie wczesny rock. W 1959 roku swój pierwszy występ w klubie Rudy Kot zagrała grupa Rhythm and Blues, a rok później powstaje zespół Czerwono-Czarni, uważany dziś za pioniera big-bitu i rock and rolla na polskim rynku muzycznym. W kolejnych latach powstają i działają takie grupy jak Skaldowie, Trubadurzy, Niebiesko-Czarni, a solowe kariery prowadzą Czesław Niemen i Karin Stanek. W 1968 roku powstaje zespół Breakout, uważany za pierwszy polski zespół w pełni rockowy.

ZOBACZ TAKŻE: Muzyka rockowa lat 60-tych - zagranica

Polska muzyka rockowa lat 60-tych. Te albumy są kultowe!

Wspomniane wyżej grupy i zespoły wydały albumy, które zdefiniowały brzmienie kolejnych muzyków, sytuujących swoje brzmienie w cięższych klimatach. Bez tych wydawnictw rodzima scena rockowa najprawdopodobniej nie wyglądałaby tak, jak dziś. Które albumy, nagrane w latach 60-tych na zawsze zdefiniowały brzmienie rocka w Polsce? Sprawdź naszą galerię!

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii