Połowa duetu Daft Punk wraca na scenę. Mamy pierwsze wieści o albumie

i

Autor: Wikipedia

Połowa duetu Daft Punk wraca na scenę. Mamy pierwsze wieści o albumie

2023-01-25 12:59

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to muzyka w zupełnie innym klimacie niż to, do czego przyzwyczaił nas duet zamaskowanych artystów. Ich ostatni album „Random Access Memories” był hołdem złożonym dawnej scenie disco oraz mistrzom analogowych syntezatorów. Skoro jednak na scenę powraca tylko połowa duetu, raczej nie spodziewajmy się powrotu do tamtej estetyki.

Były członek francuskiego tanecznego duetu Thomas Bangalter najwyraźniej zatęsknił za obecnością na międzynarodowej scenie. Powraca jednak nie jako DJ i nie jako producent muzyki klubowej lecz kompozytor utworów na orkiestrę. Tak, dobrze przeczytaliście ten wyraz, będzie to muzyka orkiestrowa. Projekt nazywa się „Mythologies” i choć tytuł mógłby zdradzać trop lubiącej syntezatory fantastyki oraz nowoczesnych mitów, wszystko wskazuje na to, że wraz z tym projektem Bangalter eksploruje zupełnie nowe horyzonty.

To, co jeszcze bardziej nas ciekawi w nadchodzącej muzyce, to fakt, że została ona napisana z początku jako ilustracja do specjalnej choreografii, którą w 2019 opracował Angelin Preljocaj. Wyreżyserowane przez Romaina Dumasa przedstawienie baletowe jest opowieścią o tym jak na losy ludzkowści wpływają mity, zarówno te antyczne jak i nowoczesne.

Podzielona na akty muzyka to łącznie 90 minut materiału. Wedle zapowiedzi możemy spodziewać się inspiracji zarówno kompozycjami barokowymi jak i amerykańskim minimalizmem. Gdzie znaleźć punkt styczny między choćby Bachem, a Philipem Glassem? To zadanie godne muzykologa.

Bangalter ponoć miał pracować nad swoim dziełem przez ostatnie 30 lat, dopieszczając je w miarę własnego rozwoju muzycznego. Trzeba przyznać, że zapowiedzi rozbudzają naszą ciekawość i nie możemy się doczekać. Premiera „Mythologies” ma mieć miejsce 7 kwietnia.

Wielki powrót! Ville Valo o "Neon Noir" w Esce Rock.