Phil Anselmo (Pantera) ostro o zachowaniu fana na koncercie: Trzymaj politykę z dala od tego!. O co poszło?

i

Autor: Jason L Nelson/AdMedia/Capital Pictures/EAST NEWS Nieoczekiwana sytuacja na koncercie Pantery

Phil Anselmo (Pantera) ostro o zachowaniu fana na koncercie: "Trzymaj politykę z dala od tego!". O co poszło?

2023-06-05 11:39

W sierpniu ubiegłego roku doszło do wyczekiwanej przez fanów metalu na całym świecie reaktywacji zespołu Pantera. Grupa powróciła na światowe sceny, w tym także na polski Metal Hammer Festival. Na jednym z ostatnich występów formacji doszło do nieoczekiwanej sytuacji, a Phil Anselmo w ostrych słowach zwrócił się do jednego z fanów.

Niedługo minie rok, odkąd pojawiły się pierwsze plotki, jakoby miało dojść do reaktywacji, po prawie dwudziestu latach, zespołu Pantera. Temat ten z jednej strony bardzo zainteresował fanów metalu na całym świecie, z drugiej strony zaś wzbudził pewne wątpliwości, ze względu na fakt śmierci założycieli grupy, Vinniego Paula i Dimebaga Darrella. Wieści zostały oficjalnie potwierdzone w sierpniu ubiegłego roku, gdy ogłoszono pierwsze koncerty - wtedy stało się jasne, że wraz z Philem Anselmo i Rexem Brownem jako Pantera występować będą Zakk Wylde i Charlie Benante. 

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Kontrowersje wokół Phila Anselmo

Kolejne miesiące przyniosły kolejne ogłoszenia, w tym występ na polskim Metal Hammer Festival 2022. Pantera miała być także jedną z gwiazd Rock Am Ring i Rock Im Park, niestety, szybko pojawiły się bardzo poważne oskarżenia wobec wokalisty formacji, Phila Anselmo. Gdy tylko ogłoszono, ze Pantera jest częścią line-upu, pojawiły się głosy krytyki, odwołujące się do wydarzeń z 2016 roku. To wtedy właśnie muzyk na występie w ramach Dimebasch, wykonał ze sceny salut rzymski, a także wykrzykiwał hasła "white power". Fani wspomnianych festiwali, a także lokalni politycy powrócili do tych zdarzeń wskazując, że osoba, wykonująca tego typu gesty nie powinna występować w Norymberdze, gdzie ma miejsce Rock Am Ring. To niemiecka Partia Zielonych najbardziej opowiadała się za odwołaniem występów Pantery ze względu na zachowanie Anselmo, wskazując je jako rasistowskie. Pokazy zostały odwołane, a na miejsce Pantery trafił Foo Fighters. Dość szybko odwołano kolejne koncerty grupy w Europie, powstała nawet petycja, nawołująca, by tak samo postąpić odnośnie polskiego występu Pantery.

Phil Anselmo odcina się od dawnego zachowania

Anselmo już wielokrotnie wypowiadał się na temat sytuacji z 2016 roku mówiąc, że jego zachowanie zostało wyrwane z kontekstu, a on sam w żaden sposób nie miał na myśli, by kogokolwiek obrazić. Teraz ponownie podkreślił, że nie zamierza się angażować w żadne polityczne kwestie.

Podczas koncertu Pantery, jaki miał miejsce 26 maja w Sofii, Phil zauważył, że jeden z fanów na widowni ma transparent, z napisem "White Power". Wokalista zwrócił się wprost do tej osoby, krytykując jej zachowanie:

Sofia, muszę to powiedzieć: niesamowita publiczność. Jeszcze jedno: jest tu osoba trzymająca pewien transparent, próbując zrujnować pie****ony program. Wyrzekam się, wyrzekam się tej pie****nej flagi. Przepraszam. To śmieszne, człowieku. Trzymaj politykę z dala od gó**a. To nudne - powiedział Anselmo na koncercie.