Paul McCartney

i

Autor: mat. prasowe

Wiadomości

Paul McCartney zdradził kulisy powstania jednego z utworów z "Abbey Road". "To się nazywa kradzież"

Paul McCartney wspomniał ostatnio o jednym z utworów The Beatles, który... "ukradł". Jaka więc historia kryje się za "Golden Slumbers"?

Paul McCartney opowiada o pewnej kradzieży. Ma to związek z albumem "Abbey Road"

Album "Abbey Road" zespołu The Beatles z 1969 roku powszechnie jest uważany za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii muzyki rockowej. Trudno jest się z tym nie zgodzić. Na wspomnianej płycie znalazły się takie kompozycje, jak m.in. "Come Together", "I Want You (She's So Heavy)" czy "Here Comes the Sun". 

Na "Abbey Road" pojawił się także utwór "Golden Slumbers", za który odpowiada Paul McCartney. Z powstaniem tej kompozycji wiąże się ciekawa historia, o której ostatnio opowiedział jej autor. Artysta przyznał, że ten utwór nie jest do końca jego... 

8 najlepszych piosenek, napisanych przez artystę dla The Beatles. Legendarne utwory!

– Zawsze patrzę do środka stołków znajdujących się przy pianinie, ponieważ ludzie trzymają tam nuty. Tak było kiedyś zawsze, teraz są czasami puste, ale wciąż tam zaglądam. Kiedyś znalazłem tak piosenkę "Golden Slumbers" – przyznał McCartney w trakcie podcastu "McCartney: A Life In Lyrics, The Beatles". 

Refren tego utworu The Beatles to, jak wspomina muzyk, dosłownie tekst starej, wiktoriańskiej piosenki.

To się nazywa kradzież. Ale ponieważ nie umiem czytać nut, nie wiedziałem do jakiej melodii są te słowa. Wziąłem je jednak i dodałem własną melodię. Tekst był dość uduchowiony. Myślę, że to przede wszystkim mnie do niego przyciągnęło. Jest w tych słowach coś, co przypomina pocieszanie dziecka lub czytanie mu bajki na dobranoc. To coś bardzo głębokiego. I coś ludzkiego, co mnie osobiście poruszyło – dodał McCartney.

"Golden Slumbers" jest oparty na wierszu "Cradle Song" dramaturga Thomasa Dekkera z XVII wieku. W 1885 roku powstała z kolei do niego piosenka "Golden Slumbers Kiss Your Eyes". McCartney użył pierwszej zwrotki z oryginalnego wiersza z małymi zmianami słów. 

Na koniec przypomnijmy sobie utwór "Golden Slumbers":

Rockowe utwory, które przebiły magiczną barierę na Spotify [TOP10]: