Patrycja Duda

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Froya Studio

muzyczne nowości

Patrycja Duda mówi "Oddychaj!" i zaprasza na emocjonalny roller coaster

2024-06-04 14:31

Patrycja Duda debiutuje wyjątkowym mini albumem. Oddychaj to płyta koncepcyjna, w ramach której artystka zabiera nas w podróż przez wszystkie etapy tworzenia się i rozpadu relacji.

Rasowy dojrzały pop, dopełniony partiami soczystych gitarowych brzmień. Do tego emocjonalne teksty i nietuzinkowa wrażliwość. Z tych połączeń powstała twórczość Patrycji Dudy — krakowskiej artystki, która w swojej muzyce postawiła przede wszystkim na szczerość.

Idąc za tą ideą, wokalistka stworzyła wyjątkowy mini album Oddychaj. To zbiór sześciu piosenek opowiadających o skrajnych emocjach. Niektóre z tych utworów można wybrać na weselny pierwszy taniec, a przy innych leczyć złamane serce. Całość tworzy zamknięty krąg, oddający przewodnią myśl albumu — po każdej burzy wychodzi słońce, tak jak po każdym rozstaniu przychodzi moment wyciszenia, spokoju i dowartościowania siebie.

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

W swojej muzyce chce być prawdziwa ze swoimi emocjami i uczuciami. Chcę, żeby moi słuchacza mogli powiedzieć: „ona wie, co przeżywam, nie jestem w tym wszystkim sam/a”. Relacje to trudny temat, a większość tego, co przeżywamy, sprowadza się właśnie do nich. Chcę swoją twórczością wspierać i być wspierana. Tytuł tej płyty jest dość dosłowny. W sytuacjach, gdy brakuje mi oddechu, bo coś przeżywam, powtarzam sobie w myślach „oddychaj”. To banalne, ale działa. Wyciszam się i pomimo emocji jestem w stanie myśleć jasno. Moja EP-ka to opowieść o relacji, jej etapach, być może też moich wizjach tego, jak chciałabym, żeby ona wyglądała. Czasem ją idealizuje, by potem przejrzeć na oczy i zobaczyć, jak wygląda naprawdę. Na każdym z tych etapów towarzyszą mi jakieś emocje, które zawarłam właśnie w tych piosenkach - mówi Patrycja Duda.

Opowieść

Słuchając albumu Oddychaj w całości, jesteśmy w stanie wejść w historię postaci, która rozpoczyna się od tytułowego oddechu. Ten wycisza, uspokaja, pozwala opatrzyć dotychczasowe rany i skupić się na tym, co jest dla nas najważniejsze (Drzewa). To zarówno pierwszy jak i ostatni etap relacji, kluczowy moment, który zapętla album Oddychaj. Następnie doświadczamy jednego z najsilniejszych i najbardziej uzależniających uczuć — zakochania, w którym wszytko zdaje się być idealne (Ciało). Potem pojawiają się pierwsze wątpliwości, zauważamy, że coś się zmienia i czujemy, że jesteśmy od siebie coraz dalej (Powiedz mi). Kiedy już zdajemy sobie sprawę, że to nie wyjdzie i patrzeliśmy na tę relację w zły sposób, decydujemy o jej zakończeniu (Kilka sekund)… Tylko po to, aby chwilę później poddać się fali wątpliwości czy nie podjęliśmy tej decyzji zbyt pochopnie, czy może warto dać temu jeszcze jedną szansę, może jednak nie zrobiliśmy wszystkiego, aby uratować to uczucie (Złap mnie)… Potem pozostają już tylko wspomnienia i okazuje się, że czasem nie tęsknimy za relacją, a jedynie za rzeczami, które dawały nam złudne poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Wtedy nadchodzi nasze 5 minut, czas na to, by posklejać swoje serce i zawalczyć o siebie (Wspomnienie).

Debiutancki mini album artystki powstał we współpracy z producentem, Józefem Rusinowskim. EP-ka została zarejestrowana w studiu Centrum w Krakowie, pod okiem i uchem realizatora, Rafała Szumnego. Patrycji towarzyszyła również jej nauczycielka wokalu, Alicja Minch, dbając o komfort pracy artystki.

Kim jest Patrycja Duda?

Patrycja Duda — wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka z Krakowa. Już jako dziecko śpiewała, wymyślała pierwsze melodie czy pisała wierszyki. Skończyła szkołę wokalno-aktorską w Krakowie, nieustannie szkoli się, uczestniczy w warsztatach pod okiem Kuby Badacha, Łony, Bisza, Pauliny Przybysz, Spiętego czy Darii ze Śląska oraz bierze udział w krakowskich live sesjach.

Muzykę tworzy z uchwyconych momentów, głębokich uczuć i odpowiednio dobranych słów. Wykorzystuje przy tym szerokie spektrum dźwięków i stylów. W swoich tekstach o życiu i emocjach opowiada szczerze, choć z wrażliwością, czym przyciąga odbiorców poszukujących muzyki, która porusza.

Debiutancki mini album Patrycji Dudy — Oddychaj to zbiór intymnych piosenek, które przez długi czas były trzymane w szufladzie. Historia zawarta na płycie wciąga słuchacza już od pierwszych dźwięków i nie pozwala złapać tchu.

Oto nasz wybór najlepszych polskich utworów z 2023 roku: