Kora (Maanam)

i

Autor: AKPA

quizy

Pamiętasz polskie przeboje z lat 80.? Spróbuj zdobyć komplet punktów w quizie!

2024-05-01 14:58

Nie da się ukryć - tak naprawdę każda kolejna dekada w historii polskiej muzyki rozrywkowej ma coś niesamowitego do zaoferowania. W szczególnym stopniu dotyczy to okresu lat 80. To właśnie w tym czasie debiutowały takie formacje, jak Lady Pank, Maanam czy Kult. Co wiesz o tej dekadzie w polskim rocku? Sprawdź się!

Historia polskiego rocka sięga tak naprawdę już końcówki lat 50., kiedy to na naszych ziemiach zaczęły pojawiać się pierwsze grupy, grające muzykę, inspirowaną brzmieniem Beatlesów i rock and rollem.  Przełomem okazała się być kolejna dekada, kiedy to triumfy święcił big-beat, a w 1969 roku albumem Na drugim brzegu tęczy zadebiutował zespół Breakout. Nie mniej istotne były lata 70. - czas, gdy jako solowy artysta zadebiutował Czesław Niemen, którego albumy na zawsze zmieniły historię polskiej muzyki rozrywkowej.

Muzyka rockowa lat 80-tych - Polska. Albumy, które zmieniły historię

Quiz wiedzy o polskim rocku i metalu lat 80-tych

Jeszcze bardziej istotna z wielu względów okazała się kolejna dekada. Szalone lata 80. stały się w Polsce czasem prawdziwego rozkwitu szeroko pojmowanego ciężkiego brzmienia, To właśnie w tym czasie na rodzimym rynku pojawiło się brzmienie punkowe, ale też te heavy metalowe i hard rockowe - i to z najwyższej półki! Swoje miejsce w świecie rocka wyraźnie zaznaczyły także charyzmatyczne wokalisty z Korą, Małgorzatą Ostrowską i Wandą Kwietniewską na czele. Jak dobrze znasz polskiego rocka właśnie z tego okresu w historii?

Sprawdź się w quizie! Ostrzegamy - nie jest łatwo!

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 80.? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Powieścią autorstwa którego argentyńskiego pisarza zainspirowany został tekst przeboju "Boskie Buenos" Maanamu?