Najsłynniejszy trójkąt świata muzyki. Listy George'a Harrisona i Erica Claptona do Pattie Boyd trafią na aukcję

i

Autor: Universal Archive/UIG Art and History/East News Listy do Pattie Boyd autorstwa Erica Claptona i George'a Harrisona wystawione na sprzedaż

wiadomości

Obraz z okładki albumu "Layla" sprzedany za KOSMICZNĄ kwotę! Pattie Boyd pozbyła się pamiątek po byłych mężach

2024-03-26 12:05

Tą historią miłosną żyły w latach 70. i 80. media na całym świecie. Pattie Boyd po rozwodzie z Georgem Harrisonem związała się z przyjacielem i współpracownikiem byłego męża, Ericem Claptonem, który nigdy nie krył gorących uczuć do modelki. O swojej miłości do Pattie obaj pisali w wysyłanych do niej listach - te trafiły na aukcję i zostały sprzedane, wraz z obrazem, który zdobił okładkę płyty "Layla and Other Assorted Love Songs".

Pattie Boyd to urodzona w marcu 1944 roku (w tym roku świętowała okrągłe, 80. urodziny!) angielska modelka i fotografka. Była jedną z najpopularniejszych i najważniejszych w swoim fachu, w latach 60. i 70. i niejako uosabiała ducha idei piękna tych dekad. W przypadku Boyd, szczególnie mocno zwraca się uwagę na jej życie prywatne, konkretnie trzy małżeństwa.

W wieku 19 lat Pattie poznała George'a Harrisona, z którym zaręczyła się w grudniu 1965 roku i za którego wyszła kilka miesięcy później. Para była razem aż do 1977 roku, czyli przez cały okres tzw. "Beatlemani", kiedy to oficjalnie został sfinalizowany rozwód. Już dwa lata później modelka wyszła za mąż za wieloletniego przyjaciela i współpracownika swojego byłego męża, Erica Claptona. Legendarny gitarzysta kochał się w Boyd przez wiele lat, to z myślą o niej napisał chociażby klasyk Layla. Pomimo, zdaje się tak ogromnego uczucia, związek pary pełen był przemocy, używek i zdrad, aż w końcu w 1987 roku Pattie opuściła muzyka i rozwiodła się z nim rok później. Od 2015 roku była modelka pozostaje żoną dewelopera Roda Westona, z którym jest w związku od początku lat 90.

The Beatles - 5 ciekawostek o “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” | Jak dziś rockuje?

Słynny obraz wylicytowany!

Pod koniec lutego okazało się, że Pattie zdecydowała się przekazać na aukcję listy, które pisali do niej, zarówno Harrison, jak i Clapton. Za cały proces sprzedaży, który już za nami, odpowiedzialny był dom aukcyjny Christie's. W wyniku licytacji Pattie wzbogaciła się na kwotę około 3 milionów funtów (prawie 4 miliony dolarów)! Na aukcję trafiły także m.in. własnoręcznie wykonana przez Harrisona kartka świąteczna i oryginalny obraz La Jeune Fille au Bouquet autorstwa Emile Thodore Frandsen de Schomberg, który znalazł się na okładce albumu Layla and Other Assorted Love Songs. To właśnie to dzieło cieszyło się największym zainteresowaniem i po długiej batalii licytujących sprzedało się za 1 976 000 funtów!

Gorące listy miłosne

W sieci znaleźć można fragmenty miłosnych wyznań oby muzyków do Boyd. W jednym z listów George Harrison pisał do, wtedy jeszcze swojej żony, o dość przyziemnych sprawach, jak głód, który towarzyszył mu w trasie z The Beatles. Dużo pikantniejsze są rękopisy od Erica Claptona, a jeden z nich zakupiono za 119 700 funtów:

Piszę do Ciebie ten list, mając na celu przede wszystkim poznanie Twoich uczuć wobec tematu dobrze nam obojgu znanego. Chcę cię zapytać, czy nadal kochasz swojego męża? Wiem, że te wszystkie pytania są bardzo bezczelne, ale jeśli nadal coś czujesz do mnie w sercu… musisz mi o tym powiedzieć! Nie dzwoń! Wyślij list… Tak jest znacznie bezpieczniej.

Droga Laylo. Dlaczego się wahasz, czy jestem biednym kochankiem, czy jestem brzydki, czy jestem za słaby, za silny - znasz powód? Jeśli mnie chcesz, weź mnie, jestem twój… jeśli mnie nie chcesz, proszę, przełam zaklęcie, które mnie krępuje. Trzymanie w klatce dzikiego zwierzęcia jest grzechem, oswajanie go jest boskie. Moja miłość jest twoja.

Sprawdź poniżej pięć utworów, napisanych dla muzy George’a Harrisona i Erica Claptona!

Listen on Spreaker.