Nirvana - jak dobrze znasz historię legendy grunge'u? QUIZ

i

Autor: AKPA Quiz o Nirvanie

Nirvana - jak dobrze znasz historię grunge'owej legendy? QUIZ!

2023-02-16 13:38

Nie da się ukryć, że Nirvana to jeden z największych zespołów nie tylko w świecie rocka, ale muzyki w ogóle. Choć grupa zakończyła działalność w 1994 roku, to jej legenda jest wciąż żywa, a muzyka nadal cieszy się popularnością. Co wiesz na temat legendy muzyki grunge? Sprawdź się w naszym quizie!

Nirvana została założona z inicjatywy Kurta Cobaina Krista Novoselica w 1987 roku w Aberdeen w stanie Waszyngton. Panowie współpracowali już wcześniej, przy okazji The Sellouts, tribute bandu Creedence Clearwater Revival i innego muzycznego projektu, jednak to właśnie Nirvana miała na zawsze zmienić historię muzyki. Podejście Kurta do tworzenia i życia w ogóle znacznie różniło się od tego, które prezentowały w końcówce lat 80. największe rockowe gwiazdy. Muzyk nie bał się łączyć elementów punkowych z popowymi, funkowymi i heavy metalowymi, a do tego pisał teksty przepełnione poczuciem samotności, beznadziei, izolacji, wyobcowania i poniżenia. Nowe brzmienie, mocno inspirowane nagraniami Mudhoney, pojawiło się po raz pierwszy na debiutanckim krążku, zatytułowanym Bleach. Wydawnictwo osiągnęło całkiem spory sukces, jak na zespół z podziemia, dzięki czemu udało mu się podpisać kontrakt z dużą wytwórnią. Tak oto w 1991 roku wydany został krążek Nevermind, na którym po raz pierwszy zagrał Dave Grohl. Płytę tę, a szczególnie promujący ją singiel, czyli kultowy numer Smells Like Teen Spirit uznaje się za kluczowe dla przedostania się grunge'u jako gatunku muzycznego do mainstreamu. W 1993 roku ukazał się trzeci - i jak się okazało ostatni - album studyjny zespołu, w 1994 roku Kurt Cobain zmarł śmiercią samobójczą.

Muzyka rockowa lat 90-tych - zagranica. Kultowe krążki z tego okresu

Nirvana - jak dobrze znasz historię legendy grunge'u? QUIZ

Pomimo tego, że zespół jest nieaktywny od prawie trzydziestu lat, to jego legenda wciąż jest żywa, a wkład w historię rocka, ale też muzyki w ogóle nieoceniony. Jak dobrze znasz historię legendy grunge'u? Sprawdź się w naszym quizie!

Zobacz także: Córka Kurta Cobaina wskazała utwór Nirvany, przy którym zawsze płacze

Nirvana - jak dobrze znasz historię legendy grunge'u? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Z jakim innym legendarnym muzykiem skonfliktowany był Kurt Cobain?