Niewydane nigdy wcześniej utwory Nirvany już dostępne! To zapowiedź jubileuszowego wydania In Utero

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Chris Cuffaro Niewydane wcześniej utwory Nirvany już są!

Niewydane nigdy wcześniej utwory Nirvany już dostępne! To zapowiedź jubileuszowego wydania "In Utero"

2023-10-03 10:43

Choć Nirvana zakończyła działalność w tragicznych okolicznościach prawie trzydzieści lat temu, to legenda zespołu w żaden sposób nie maleje. Żyjący muzycy grupy oraz spadkobiercy Kurta Cobaina przygotowują się teraz do zaprezentowania jubileuszowego wydania kultowego "In Utero". Fani właśnie dostali muzyczne zapowiedzi wydawnictwa!

W początkach lat 90. Nirvana była na szczytach sławy. Grupa, na czele której od samego początku stał Kurt Cobain, wniosła do mainstreamu grunge, a przy tym także niejako modę na kulturę alternatywą w ogóle. Choć wszyscy widzieli w formacji ogromny potencjał, a ten potwierdzony został za sprawą wydanego we wrześniu 1993 roku swój trzeci album In Utero, ta zakończyła swoją działalność szybko i w tragicznych okolicznościach. W wieku zaledwie 27 lat, w kwietniu 1994 roku, samobójstwo popełnił lider Nirvany, a Dave Grohl i Krist Novoselic dali jasno do zrozumienia, że zespół nie ma żadnej racji bytu bez Kurta. Nirvana nie istnieje więc od prawie trzydziestu lat, jednak jej legenda nie maleje, a muzyka cieszy się stałą, bardzo dużą popularnością.

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?

Niespodzianki na 30-lecie "In Utero"!

Na początku września stało się jasne, że żyjący członkowie Nirvany i spadkobiercy Kurta zdecydowali się świętować jubileusz ostatniego krążka kapeli. Już 27 października światło dzienne ujrzy ekskluzywne wydanie płyty, na którą trafią aż 53 niepublikowane nigdy wcześniej kompozycje, wśród nich przede wszystkim materiał koncertowy - niewydane dotąd nagrania z występów w Los Angeles z 1993 roku i ostatni koncert w Seattle z 1994 roku. Wydawnictwo zawierać będzie także sześć bonusowych utworów live - mowa o nagraniach z występów w Rzymie, Springfield i Nowym Jorku. Cały materiał koncertowy został zrekonstruowany z taśm rezonansowych przez inżyniera Jacka Endino. Na edycję deluxe trafią także oczywiście, na nowo zmiksowane, kompozycje z podstawowego wydania płyty oraz pięć utworów bonusowych i kawałki ze strony B. Całość dostępna będzie w przeróżnych formatach.

Fani z ekscytacją czekali więc na jakąś namiastkę tego niepublikowanego materiału - mamy to! Światło dzienne właśnie ujrzały niewydane wcześniej wersje live kawałków Pennyroyal TeaScentless Apprentice. Pierwszy z nich to wykonanie z koncertu w Great Western Forum w Los Angeles, który odbył się 30 grudnia 1993 roku, drugi zaś usłyszeli uczestnicy pokazu w Seattle Center Arena, który miał miejsce 7 stycznia 1994 roku. Posłuchaj obu kompozycji poniżej!