Nic nie jest w stanie oddać nam utraconych bliskich, ale muzyka pomaga ukoić ból. Ten film to pokazuje

i

Autor: Vimeo/materiały prasowe

Nic nie jest w stanie oddać nam utraconych bliskich, ale muzyka pomaga ukoić ból. Ten film to pokazuje

2023-10-30 13:42

Śmierć jest tak samo ważna w kulturach całego świata jak przyroda, ludzkie uczucia, codzienne czynności, rytm dnia i nocy. To po prostu jeden ze stałych elementów świata. Kiedy dotyka nas bezpośrednio potrzebujemy sposobu by to przeżyć, przepracować i pozwolić odejść. Żałoba, tak różnie postrzegana w wielu kulturach, jest niezbędna by wrócić po tragedii do normalności. Jej towarzyszką i narzędziem jest muzyka, a wiele kultur stworzyło własne pieśni pogrzebowe. O tej tradycji opowiada dokument "Żegnam cię, mój świecie wesoły".

Jego tytuł jest jednocześnie tytułem znanej ludowej pieśni żałobnej, którą wciąż wykonuje się w Polsce. Reżyserem filmu jest Joo Joostberens, który towarzyszył zespołowi Polskie Znaki w nagrywaniu płyty.

– Najpierw zachwyciły mnie dźwięki, a potem zafascynowało wszystko, co za nimi stoi – opowiada Joostberens i dodaje, że zaczęło się, gdy usłyszał przejmującą piosenkę w wykonaniu Michała Szpaka. Kiedy dowiedział się, że "Żegnam cię, mój świecie wesoły" to pieśń pogrzebowa śpiewana przez wieki na polskiej wsi, chciał poznać inne kompozycje.

Polskie znaki tworzy trójka muzyków: znani z Kultu Janusz Zdunek i Jarek Ważny oraz Radek Łukasiewicz z Pustek. Wpadli na pomysł, aby stworzyć album z ludowymi piosenkami opowiadającymi o śmierci, ale w nowoczesnych aranżacjach. Na ich albumie "Rzeczy ostatnie", jeden z pierwszych w Europie i pierwszy w Polsce, który zawiera tradycyjne pieśni żałobne nagrane we współczesnych aranżacjach z wokalistami z różnych muzycznych stylistyk, to m.in. Sanah, Vito Bambino, Bart Sosnowski czy Szpak. – Słuchając tych utworów i przygotowując się do realizacji filmu, zacząłem zadawać sobie pytania. Dlaczego uciekamy od śmierci? Czy muzyka może pomóc przejść ciężkie chwile po stracie? Czy można się na śmierć bliskiej osoby przygotować? Jak przyjaźnić się ze śmiercią? Dlaczego w naszej kulturze śmierć to temat tabu? – wspomina Joostberens. Dokument już spotkał się ze świetnymi recenzjami za granicą. Jako pierwszy na świecie zauważył go prestiżowy International Festival of Films on Art w Montrealu, potem były m.in. festiwale we Włoszech, Krakowie, Baku i Los Angeles.

Z okazji zbliżających się Wszystkich Świętych stacja Planete+ po raz pierwszy pokaże "Żegnam cię, mój świecie wesoły” w polskiej telewizji. Emisja 1 listopada o godz. 22 i 2 listopada o 15.

Człowiek Warga ujawnia na co jest chory. | MELINA ESKA ROCK