Muzyka na żywo powróciła, ale obieg europejskiego repertuaru wciąż pozostaje w tyle - najnowszy raport jest już dostępny

i

Autor: Pixabay Raport na temat rynku koncertowego

Muzyka na żywo powróciła, ale obieg europejskiego repertuaru wciąż pozostaje w tyle - najnowszy raport Liveurope jest już dostępny

2022-12-15 16:28

Liveurope, platforma zrzeszająca 22 wiodące europejskie kluby muzyczne, w tym warszawski Klub Stodoła, opublikowała nowy raport wskazujący na ożywienie w koncertowaniu obiecujących europejskich artystów w 2022 r. Wskazuje również wyzwania stojące przed pełnym ożywieniem sektora muzyki na żywo oraz obiegu europejskiego repertuaru.

Pomimo powrotu muzyki na żywo i międzynarodowych tras koncertowych, liczba wschodzących europejskich artystów powracających na trasy jest nadal poniżej poziomu sprzed pandemii. Przed Covid-19, kluby muzyczne, należące do platformy Liveurope, bookowały średnio 36 obiecujących wykonawców z całej Europy. W sezonie koncertowym 2020-2021 – szczytowym okresie pandemii – liczba ta spadła do 9,7, co oznacza 67% spadek liczby koncertujących artystów.

W 2022 roku platforma Liveurope wsparła 600 koncertów wschodzących europejskich artystów, co daje średnio 31 koncertów zorganizowanych przez każdy klub członkowski. Stanowi to trzykrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, ale nadal statystyki są o 13% niższe, niż poziom sprzed Covid-19.

Obecny kryzys inflacyjny w Europie wywiera dodatkową presję na finanse miejsc koncertowych, zmniejszając im pole do inwestowania w dobrze zapowiadających się artystów.

Misja UE

Zwiększenie przepływu europejskich artystów wymaga więcej oraz lepiej ukierunkowanych funduszy UE. Zwiększenie skali inicjatyw, które odniosły sukces w promowaniu europejskiego repertuaru, umożliwiłoby większej liczbie kluczowych podmiotów otrzymanie bardzo potrzebnego wsparcia UE w realizacji tej misji.

„Puszczałem Nocnego Kochanka moim rodzicom…” - Krzysztof Sokołowski w Esce ROCK!!!

Od blisko 10 lat obserwujemy ogromny wpływ funduszy unijnych na rozwój nowych artystów i obieg europejskiego repertuaru. Po dodaniu 5 nowych miejsc koncertowych do naszej platformy w 2022 roku, mamy nadzieję na kontynuację tej dynamiki wzrostu, tak aby większa liczba klubów muzycznych mogła skorzystać z naszego motywacyjnego wsparcia, opartego na benefitach – Elise Phamgia, koordynator Liveurope.