Muzycy Pink Floyd dziękują fanom za odbiór utworu “Hey, Hey, Rise Up!”. Ile zebrano na pomoc walczącym?

i

Autor: Dafydd Owen/Photoshot/REPORTER David Gilmour i Nick Mason dziękują fanom za "Hey, Hey, Rise Up!"

Muzycy Pink Floyd dziękują fanom za odbiór utworu “Hey, Hey, Rise Up!”. Ile zebrano na pomoc walczącym?

2022-12-28 11:02

W kwietniu 2022 roku doszło do nieoczekiwanej reaktywacji zespołu Pink Floyd. David Gilmour i Nick Mason zjednoczyli się, by wyrazić swoje wsparcie dla zaatakowanej przez rosyjskie wojska Ukrainy i wydali utwór “Hey, Hey, Rise Up!”. Okres świąt stał się świetną okazją do tego, by podziękować fanom formacji za tak ciepły odbiór kompozycji.

We wrześniu 2008 roku zmarł Richard Wright - współzałożyciel i klawiszowiec legendarnego zespołu Pink Floyd. Sześć lat później, w listopadzie 2014 roku, ukazał się album “The Endless River” - na podwójne wydawnictwo złożyły się głównie instrumentalne kompozycje, nagrane z udziałem Wrighta podczas sesji do płyty “The Division Bell”. Projekt zyskał mieszane recenzje krytyków, stał się jednak sukcesem komercyjnym, gdy stało się jasne, że jest to najprawdopodobniej ostatni album legendarnej formacji. W 2015 roku Gilmour otwarcie ogłosił, że grupa oficjalnie zakończyła swoją działalność, gdyż jej dalsze funkcjonowanie bez Richarda nie ma żadnego sensu.

Wielki sukces i wspaniałe przyjęcie utworu “Hey, Hey, Rise Up!”

W kwietniu 2022 roku doszło do nieoczekiwanego zjednoczenia Davida Gilmoura i Nicka Masona. Pretekstem stała się rosyjska inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się dokładnie 24 lutego 2022 roku. 8 kwietnia na platformy streamingowe trafił utwór, zatytułowany “Hey, Hey, Rise Up!”, oparty na ukraińskiej pieśni patriotycznej “Tam na łące czerwona kalina”, w nagraniach którego udział wziął ukraiński muzyk Andrij Khlyvnyuk. Kompozycja ta była pierwszą Pink Floyd od ośmiu lat, pierwszą zupełnie nową, od dwudziestu ośmiu lat, czyli od wydania płyty “The Division Bell”. Utwór został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i fanów, a tym drugim dał nadzieję na to, że w przyszłości pojawi się więcej premierowych kompozycji grupy - spekulacje tu uciął jednak David Gilmour.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Muzycy Pink Floyd dziękują fanom za odbiór utworu “Hey, Hey, Rise Up!”

Od samego początku było wiadomo, że dochód ze sprzedaży utworu trafi na cele charytatywne. Z okazji świąt zespół zdecydował się zwrócić do fanów i oficjalnie podziękować za odbiór i zakup “Hey, Hey, Rise Up!”. W opublikowanym za pośrednictwem social mediów poście, Gilmour i Mason napisali, że udało się zebrać łącznie 450 tysięcy funtów, oni sami zaś dokładają kolejne 50 tysięcy, by łączną kwotą pół miliona funtów (czyli ponad dwa i pół miliona złotych) wesprzeć pięć organizacji charytatywnych, które od samego początku zajmują się pomocą walczących i ucierpiałym w wyniku działań wojennych. Są to: Hospitallers, Kharpp, Vostok SOS, Livyj Bereh, Kyiv Volunteer. Poniżej pełny wpis.