Niepublikowane dotąd nagrania z koncertów Pink Floyd z lat 70. trafiły do sieci! To era The Dark Side of The Moon!

i

Autor: Bridgeman Images/East News Skarb dla fanów Pink Floyd

Niepublikowane dotąd zapisy koncertów Pink Floyd z lat 70. trafiły do sieci! To początek ery "The Dark Side of The Moon"!

2022-12-21 20:05

Prawdziwa gratka dla fanów klasycznego Pink Floyd! Bez żadnych zapowiedzi, do sieci trafiły zapisy aż osiemnastu niepublikowanych dotąd koncertów legendarnej formacji. Mówimy o występach z samego początku lat 70., gdy grupa znajdowała się w trakcie prac nad klasycznym albumem "The Dark Side of the Moon"!

Zespół Pink Floyd został założony w 1965 roku przez Syda Barretta, Rogera Watersa, Nicka Masona i Richarda Wrighta. Debiutancki album grupy, The Piper at the Gates of Dawn, ukazał się dwa lata później i uznawany jest obecnie za jeden z najważniejszych albumów rockowych wszech czasów. Niedługo później Barrett, mający problemy z używkami, został zmuszony do opuszczenia grupy, a do składu dołączył David Gilmour. W takim właśnie kształcie zespół funkcjonował do 1985 roku i wydał tak przełomowe płyty jak Atomic Heart Mother, Meddle, The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, Animals czy The Wall. W połowie lat 80. grupę opuścił Waters, ta zaś funkcjonowała do 2014 roku, gdy ukazał się jej ostatni album, The Endless River. W 2022 roku Gilmour i Mason powrócili, by wydać utwór Hey, Hey, Rise Up!, będący muzycznym protestem przeciwko rosyjskiej wojnie na terenie Ukrainy.

Niepublikowane dotąd zapisy koncertów Pink Floyd z lat 70. trafiły do sieci

W 1973 roku światło dzienne ujrzał ósmy album studyjny zespołu, zatytułowany The Dark Side of the Moon. Płytę uznaje się za prawdziwe opus magnum formacji, wyraz jej największego artyzmu i jedno z najważniejszych wydawnictw wszech czasów. Jeszcze w okresie poprzedzającym wydanie tej płyty, na początku lat 70., formacja intensywnie koncertowała. To właśnie nagrania z występów z tego okresu czasu trafiły, w formie aż osiemnastu albumów, na platformy streamingowe! Mówi się, że płyty te pojawiły się, by rozszerzyć listę wydawnictw, które będzie można objąć umową sprzedaży praw autorskich do nagrań Pink Floyd. Warto jednak słuchać tych wydawnictw już teraz, gdyż te nagrania, które grupa udostępniła w podobny sposób w ubiegłym roku, równie szybko zniknęły z powszechnego dostępu.

Szczególnie warty uwagi jest minialbum Alternative Tracks 1972, który zawiera bardzo wczesne wersje, które z czasem utworzyły kultowy The Dark Side of the Moon. 

Przy jakiej muzie płaczą prowadzący Eski ROCK?| Dobrze Rockuje #2