Mike Portnoy

i

Autor: YouTube/screen z wideo, Wikimedia Commons/Selbymay

Wiadomości

Mike Portnoy (Dream Theater) otrzymał perkusyjne wyzwanie. Miał nauczyć się grać jeden z utworów Toola

Mike Portnoy, perkusista Dream Theater, postanowił ostatnio podjąć się pewnego wyzwania. Chodziło o jak najszybsze nauczenie się gry jednego z utworów z dorobku formacji Tool. Wybór padł na 12-minutową "Pneumę". Jak poradził sobie z tym zadaniem Portnoy?

Mike Portnoy uczy się grać utworu Toola. Jak mu poszło?

Nie od dziś wiadomo, że Mike Portnoy to jeden z najlepszych perkusistów ostatnich 30 lat. Muzyk, który najbardziej znany jest z występowania w zespole Dream Theater (w ubiegłym roku powrócił do grupy po ponad dekadzie!), na przestrzeni lat współpracował z wieloma formacjami. Portnoy jest więc osobą, która żadnych wyzwań tak naprawdę się nie boi. 

Dlatego też postanowił się zmierzyć z perkusyjnym zadaniem na youtubowym kanale Drumeo. Chodziło o nauczenie się grania 12-minutowego utworu Tool "Pneuma" pochodzącego z albumu "Fear Inoculum" z 2019 roku.

Metallica idzie w ekologię!

Perkusista miał sześć godzin na opanowanie całego utworu. Przedstawiciele wspomnianego kanału określili to jako "najtrudniejsze wyzwanie, jakie kiedykolwiek komuś postawili". 

W filmiku, który trwa półgodziny, widzimy Portnoya, który najpierw słucha utworu, ogląda wideo, jak Danny Carey, perkusista Toola, gra całość na żywo, przegląda nuty, a na sam koniec wykonuje "Pneumę". 

Wszyscy widzieliście, jak kilka miesięcy temu mierzyłem się z moją własną wersją utworu Nickelback na "Drumeo", co było świetną zabawą... Ale wielu z was pytało, czy podjąłem inne wyzwanie "Drumeo" polegające na "nauce" istniejącej partii perkusyjnej. Cóż, zrobiłem to! – napisał, na swoim Facebooku, Portnoy. 

Dodał tylko, że był to "prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających kawałków", jaki można było sobie wyobrazić. – Wciąż kręci mi się w głowie… – podsumował perkusista Dream Theater. Mike Portnoy, w trakcie filmiku, stwierdził zresztą, że partie Careya są tak skomplikowane, że to "sprawia, że ​​Dream Theater brzmi jak pieprzony Weezer". – Z całym szacunkiem dla Weezera, uwielbiam ich. Ale to jest szalone.

Zresztą sami zobaczcie:

Nowy album Dream Theater się tworzy

Obecnie muzycy Dream Theater pracują nad kolejnym studyjnym albumem. – Powiem tylko, że wszyscy jesteśmy zachwyceni i bardzo podekscytowani tym, co stworzyliśmy! Nie możemy się doczekać, aż to usłyszycie… Cierpliwości, wszystko wyjaśni się w swoim czasie – napisał Portnoy, pod koniec marca, w mediach społecznościowych. 

Na ten moment dyskografię Dream Theater zamyka krążek zatytułowany "A View from the Top of the World", który pojawił się na półkach sklepowych w 2021 roku. 

Zanim jednak kolejny studyjny album formacji Dream Theater ukaże się na rynku, to muzycy, po raz kolejny, zagrają w naszym kraju. Zespół zagra 3 listopada 2024 roku w łódzkiej Atlas Arenie w ramach trasy z okazji 40-lecia działalności.

Apple Music wybrał najlepsze albumy wszech czasów: