Metallica po żydowsku? Specjalna wersja wielkiego hitu z okazji święta Pesach

i

Autor: YouTube

Metallica po żydowsku? Specjalna wersja wielkiego hitu z okazji święta Pesach

2023-04-07 15:50

Wiosna to ważny czas we wszystkich religiach. Rytuały mają swoje korzenie w obserwowaniu przyrody i zmian pór roku. Koniec pory zimnej, wydłużanie się dnia, ponowny wzrost roślin, budzenie się zwierząt, cały świat zdaje się wziąć oddech. To także moment gdy Żydzi świętują wyjście Izraelitów z Egiptu. Święto Pesach nazywane jest Żydowską Wielkanocą. Tylko co ma z tym wspólnego Metallica?

Grupa raczej nigdy nie była związana z hebrajskimi tradycjami duchowymi, jednak za sprawą dowcipnego artystycznego eksperymentu udało się połączyć jej muzykę z żydowską tradycją. Internetowy kanał, który sam określa się jako pierwsze metalowe talk-show w sieci - Two Minutes To Late Night – zamieścił z okazji święta Pesach cover piosenki „Creeping Death” Metallici, gdzie w przerobionym tekście śpiewa o tradycjach i obyczajach związanych z tym świętem. W projekcie wystąpił znany gitarzysta Alex Skolnick (Testament, Lamb of God, Savatage i wiele innych), Paul Mazurkiewicz (Cannibal Corpse), Nili Brosh (Dethklok) oraz Land Phil (Municipal Waste). Na wokalu pojawił się gospodarz kanału: Jordan Olds.

W tekście piosenki odnajdziecie między innymi tradycyjne nazwy potraw, które podaje się tylko podczas tego święta: Charoset i Brisket. Nie brakuje także odwołań do zwyczaju czytania Hagady, czyli przywoływania dziejów wyjścia z Egiptu Narodu Wybranego. Polecamy tę zabawną wersję jako idealny wstęp do tego by nauczyć się czegoś na temat żydowskiej tradycji.

Natalia Przybysz: bez siostry chyba bym zwariowała / Mellina #13 Eska Rock