Mark Lanegan

i

Autor: Screen z YouTube/KEXP

Mark Lanegan odszedł w wieku 57 lat. Tak zapamiętamy legendę rockowej sceny

2022-02-23 10:19

W wieku 57 lat zmarł Mark Lanegan - legenda rocka, wokalista zespołu Screaming Trees oraz były członek Queens of the Stone Age. To bardzo smutna informacja dla rodziny i wszystkich fanów muzyka. Przypomnijmy sobie najlepsze utwory amerykańskiego artysty.

Mark Lanegan nie żyje. Jeden z pionierów sceny grunge’owej zmarł w wieku 57 lat w swoim domu w Irlandii, pozostawiając żonę Shelley. Przykra informacja pojawiła się na oficjalnym profilu na Twitterze oraz potwierdziła ją rodzina muzyka. Więcej informacji na ten moment nie jest dostępnych, a rodzina prosi o uszanowanie prywatności przez najbliższe dni. Mark Lanegan kojarzony jest głównie z takimi zespołami jak Screaming Trees, Queens of the Stone Age, The Gutter Twins, Soulsavers oraz Mad Season. Przez wiele lat pojawiał się w wielu genialnych numerach. Dzisiaj przypomnimy sobie najlepsze wykonania amerykańskiego wokalisty. Właśnie tak zapamiętamy legendę rockowej sceny.

WYWIADÓWKA - JELONEK

Mark Lanegan - kim był?

Mark Lanegan urodził się 25 listopada 1964 r. w Seattle. Wychowywał się w dysfunkcyjnej rodzinie i już w młodym wieku zaczął zażywać narkotyki. Został nawet skazany i trafił do więzienia za przestępstwo związane z narkotykami. Trudne dzieciństwo jednak nie przeszkodziło mężczyźnie w karierze. Śpiewał m.in. w zespołach Screaming Trees (1985-2000) oraz Mad Season (1994-1995). Na przestrzeni lat 2000-2014 współpracował z amerykańską grupą Queens of the Stone Age. Posiadał również bardzo charakterystyczny barytonowy głos, który pokochało wielu milionów słuchaczy na całym świecie. Poniżej przedstawiamy wybrane utwory legendarnego artysty.

Queens Of The Stone Age - A Song For The Dead

Mark Lanegan pojawił się w 2000 r. jako wokalistka na albumie „Rated R” amerykańskiej kapeli Queens of the Stone Age. To jednak nie była ostatnia płyta, przy której współpracował z zespołem. Mogliśmy, go usłyszeć również na „Lullabies to Paralyze”, „Era Vulgaris”, oraz „...Like Clockwork”. Pojawił się również na „Songs for the Deaf” z piosenką "Song for the Dead", którą prezentujemy niżej.

Screaming Trees - Nearly Lost You

Wraz z Garrym Lee Connerem, Vanem Connerem i Markiem Pickerelem (który później został zastąpiony przez Barreta Martina) założył zespół Screaming Trees. Zespół wydał 8 albumów studyjnych, 5 kompilacji oraz 7 singli i minialbumów. Lanegan był członkiem grupy przez cały okres jej istnienia. Jednym z największych przebojów kapeli był singiel „Nearly Lost You”.

The Gutter Twins - Idle Hands

Wspólnie z Gregiem Dulli (The Afghan Whings, The Twilight Singers) stworzył projekt The Gutter Twins. Zespół powstał w 2003 roku, a 5 lat później wydał album Saturnalia. Mimo, że w 2009 zawieszono projekt, to przez te wszystkie lata udało się nagrać Laneganowi kilka perełek. Jedna z nich nosi tytuł „Idle Hands”.

Mad Season - Long Gone Day

Mark Lanegan został również zaangażowany do projektu Mad Season, gdzie zaśpiewał „Long Gone Day” oraz „I’m Above”. Wspólnie z Layneyem Staleyem mieli ciekawią wizję na grungowe utwory. Artyści próbowali łączyć swoją twórczość z elementami bluesa i jazzu. W planach była nawet druga płyta. Jednak śmierć basisty Johna Bakera Saundersa oraz samego Layne’a sprawiła, że projekt nie został dokończony.

Sonda
W którym zespole Mark Lanegan sprawdził się najlepiej?

Mark Lanegan - Full Performance (Live on KEXP)