Live Aid jako... musical! To jeszcze nie wszystko - w drodze film i serial!

i

Autor: Polska Press/East News Live Aid powróci w nowych projektach

Live Aid jako... musical! To jeszcze nie wszystko - w drodze film i serial!

2023-11-20 11:36

Live Aid to niezwykle szczególny występ, który dziś cieszy się statusem legendarnego, który stawiany jest jako przykład tego, w jaki sposób należy robić wydarzenia charytatywne. W lipcu tego roku minęło 38 lat od tego słynnego pokazu - okazuje się, że nieco zmieni on formułę i stanie się... musicalem! To nie koniec planów wokół szczególnego projektu!

Choć Bob Geldof stał się częścią świata muzyki i zyskał sławę jako członek zespołu The Boomtwon Rats, to największe uznanie przyniosła mu działalność charytatywna. Muzyk rozpoczął ją w 1983 roku, wstrząśnięty widokami, jakie obiegały świat w tym czasie, w związku z epidemią głodu w Etiopii. Początkowo Geldof zebrał grupę popularnych w latach 80. artystów, którzy nagrali słynny przebój świąteczny Do They Know It's Christmas?, dochód ze sprzedaży którego przekazano za walkę z głodem. Artysta postanowił pójść o krok dalej i w lipcu 1985 roku zorganizował, wraz z Midge Ure, monumentalne wydarzenie, znane w historii jako Live Aid. Odbyło się ono dokładnie 13 lipca 1985 roku jednocześnie po obu stronach globu - na stadionie Wembley w Londynie (udział wzięło około 72 000 osób) oraz na stadionie Johna F. Kennedy'ego w Filadelfii (tam pojawiła się publiczność, licząca około 89 484 osób), całość była także transmitowana na żywo. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem i na zawsze zapisało w historii, chociażby ze względu na kultowy set zespołu Queen.

ZOBACZ TAKŻE: Queen - koncert na Live Aid, który pokrył się legendą

Queen - najlepsze występy na żywo legendarnego zespołu / Eska Rock

Live Aid jako musical!

Teraz okazuje się, że słynny koncert zostanie pokazany w zupełnie nowym kształcie! Historia pokazu, jego przebieg i waga, ale w nieoczywisty sposób, zostaną pokazane w musicalu! Projekt nosi tytuł Just For One Day i jak wskazują twórcy, oparty jest na słynnym wydarzeniu z 1985 roku. Musical będzie wystawiany od 26 stycznia 2024 do 30 marca 2024 w londyńskim Old Vic Theatre. Pomysłodawcami musicalu są John O'Farrell i  Luke Sheppard, którzy zwrócili się do Boba Geldofa.

Artysta udzielił błogosławieństwa całemu pomysłowi, a teraz opowiedział trochę o projekcie w wywiadzie dla "BBC News". Muzyk zwrócił uwagę na szczególny aspekt - w musicalu nie zobaczymy aktorów, próbujących naśladować występujących na oryginalnym Live Aid. Cały pomysł  ma w wyjątkowy sposób równoważyć spojrzenie na historię i kulisy wydarzenia, ale także formatu Band Aid z historią miłosną, inspirowaną wydarzeniem. Geldof powiedział, że koncept musicalu opiera się na opowieściach ludzi, którzy brali udział w Live Aid, w musicalu pojawi się jednak jego postać - w Boba Geldofa w musicalu Just For One Day wcieli się aktor Craige Els. Nie zabraknie oczywiście muzyki - widzom dane będzie usłyszeć przeboje Queen, Eltona Johna, Boba Dylana, Davida Bowie, The Who, U2, The Police, The Pretenders, The Cars, Status Quo, Paula Wellera, Sade, The Boomtown Rats, Bryana Adamsa, Diany Ross i Ultravox. 

To nie jest hołd. Nie chciałbym mieć z czymś takim nic wspólnego. Nie ma więc osoby przebranej za Freddiego i noszącej gówniane wąsy. Piosenki napędzają fabułę - mówi Geldof.

W drodze także film i serial!

Okazuje się, że musical to nie wszystko! Bob Geldof był ostatnio gościem EnergaCamerimage, który odbywał się w Toruniu. To właśnie podczas wizyty w Polsce muzyk poinformował, że w planach jest także przystosowanie nagrania Live Aid do wyświetlenia w kinach oraz nakręcenie serialu o kultowym koncercie! Ma on mieć postać czteroczęściowego lub sześcioodcinkowego projektu, a za jego stworzenie odpowiadać będzie platforma Disney+! Szczegółów ani filmu ani serialu nie znamy - czekamy na kolejne wieści na ten temat!