Linkin Park

i

Autor: Materiały prasowe

ze świata rocka

Linkin Park pozwany przez byłego basistę! Ważny przełom w sprawie!

2024-04-01 10:02

Zaskakujące informacje na temat Linkin Park biegły świat muzyki w ubiegłym roku. Jeden z byłych członków słynnej formacji zdecydował się złożyć do sądu przeciwko niej pozew. Chodzi o prawa autorskie i tantiemy ze sprzedaży minialbumu "Hybrid Theory" z 1999 roku. Po kilku miesiącach nastąpił ważny przełom w sprawie.

Zespół Linkin Park szturmem wkroczył na światowy rynek muzyczny natychmiast po wydaniu swojego debiutanckiego albumu. Nim jednak legendarny już Hybrid Theory ujrzał światło dzienne w październiku 2000 roku, grupa próbowała swoich sił na rynku z mniejszymi projektami. W 1997 roku wydane zostało demo Xero, gdy jeszcze zespół działał pod taką właśnie nazwą, a dwa lata później, w maju 1999 roku, ukazała się EP-ka, zatytułowana tak samo, jak późniejszy, przełomowy debiut.

Linkin Park - 5 ciekawostek o albumie “Meteora” | Jak dziś rockuje?

Spór o EP-kę sprzed prawie 25 lat

W jej nagraniach brał udział basista Kyle Christner, który był muzykiem koncertującym i sesyjnym w Linkin Park w latach 1998-1999. To właśnie on zdecydował się pozwać Linkin Park. Christner twierdził, że do tej pory nie jest uznawany za współautora minialbumu i nigdy nie otrzymał żadnych tantiem z tytułu jego sprzedaży. W pozwie basista wskazywał także, że jest współautorem wielu utworów, które trafiły na wydanie specjalne Hybrid Theory z 2020 roku, w tym m.in. Could Have Been, który nie był wcześniej wydany i She Couldn't, Chair, Step Up, a także innych, wymienionych w pozwie, w tym tych, które trafiły na płytę Forgotten Demos,  Dalej Kyle twierdził, że jego nazwisko zostało usunięte z wydań EP-ki, a on sam nigdy nie spotkał się z wyrazami wdzięczności od członków Linkin Park, choć Ci, jak twierdzi, "wielokrotnie korzystali z twórczych efektów jego pracy". 

Co ciekawe, Christner twierdził, że był przekonany, że partie basu na minialbum zostały nagrane na nowo po jego odejściu, jednak po bliższym przyjrzeniu miał zorientować się, że to jego grę słychać na projekcie z 1999 roku, a także na wybranych kompozycjach z wydania specjalnego debiutu Linkin Park sprzed trzech lat. Jako dowód na prawdziwość twierdzeń basisty wskazuje się fakt, że Chester Bennington dołączył do grupy już po nim. 

Christner twierdził, że co prawda w kwietniu ubiegłego roku przedstawiciel Linkin Park skontaktował się z nim, by poinformować go o tym, że przyznawane mu będą należne tantiemy na wybrane kompozycje, basista jednak chciał wskazania podstawy, gdyż był zdania, że tak naprawdę brał udział w nagraniach dużo większej ilości kompozycji, niż te, za które chciano mu płacić. W czerwcu odbyło się kolejne spotkania, a Kyle wystosował list do Zarządu, w którym przedstawił swoje stanowisko. Kierownictwo Linkin Park miało jednak zaprzeczyć, by na jubileuszowe wydanie Hybrid Theory trafiły prace basisty, poza Could Have Been. Sam Christner wskazywał też, że utwory, których jest współautorem znalazły się na wcześniejszych kompilacjach w ramach serii LP Underground.

Innymi słowy, po przyznaniu, że Christner zagrał co najmniej na niektórych utworach znajdujących się w wydaniu specjalnym i przyznaniu, że Christnerowi przysługuje przynajmniej część „mechanicznych” tantiem, które są tantiemami płaconymi za kompozycje, pozwani odrzucili współautorstwo i współwłasność Christnera w przypadku spornych utworów - brzmi pozew.

Czego domagał się Kyle Christner?

Basista domagał się, by sąd ustalił, kto jest autorem kompozycji, będących przedmiotem sporu i odpowiednio rozliczył wszystkie zyski, jakie te do dziś generują. Christner chciał także wypłacenia mu zaległych tantiem i opłacenia kosztów adwokackich. Jako pozwani w dokumencie widnieli Mike Shinoda, Brad Delson, Rob Bourdon i Joseph Hahn, firma zarządzająca Machine Shop i wytwórnia Warner Records.

Linkin Park odpowiedział na pozew

We wtorek 5 marca grupa złożyła do sądu wniosek o oddalenie roszczeń byłego basisty. Prawnicy formacji próbowali w nim dowieść, że roszczenia muzyka są wyrwane z kontekstu, przedawniły się, a do tego nie da się jednoznacznie określić, w tworzenie których kompozycji Christner rzeczywiście był zaangażowany. Teraz nadszedł przełom w sprawie.

Porozumienie między muzykami

W piątek 29 marca zespół i Kyle Christner opublikowali oświadczenie, w którym poinformowali, że doszli do polubownego rozwiązania konfliktu. Co ciekawe, potwierdza ono, że były basista Linkin Park miał duży udział w nagraniach i jest współautorem wielu piosenek, stworzonych przez formację w okolicach 1999 roku.

Linkin Park i basista Kyle Christner polubownie rozwiązali sprawę pozwu, dotyczącego tantiem, wniesionego przez pana Christnera do sądu federalnego w Kalifornii. Z przyjemnością ogłaszamy, że osiągnęliśmy polubowne rozwiązanie z basistą Kylem Christnerem. Kyle jest bardzo utalentowanym muzykiem, który wniósł cenny wkład w twórczość Linkin Park w kluczowym momencie w 1999 roku. Występował z zespołem na kilku koncertach i był obecny podczas wizyt w wielu wytwórniach płytowych. Kyle pomógł napisać i wykonać wiele piosenek z tamtej epoki, w tym niektóre utwory z EP-ki "Hybrid Theory" - przekazał rzecznik Linkin Park.

Sprawdź fakty o kultowym debiucie Linkin Park!