Toto

i

Autor: YouTube/screen z wideo

Liczby

Kultowy teledysk zespołu Toto przebił magiczną barierę wyświetleń na YouTubie

Teledysk do kompozycji "Africa" zespołu Toto przebił właśnie magiczną barierę wyświetleń w serwisie YouTube. To kolejny sukces grupy, który ma związek z tym wielkim przebojem.

Kultowy teledysk zespołu Toto z miliardem wyświetleń na YouTubie!

Amerykańska formacja Toto powstała w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Zespół największe sukcesy odnosił w kolejnej dekadzie. To właśnie wtedy muzykom udało się m.in. wylansować dwa wielkie przeboje: "Rosanna" oraz "Africa". Zwłaszcza ten drugi przeszedł do historii. 

Klasyczny hit zespołu osiągnął kolejny statystyczny sukces. Przypomnijmy, że trzy lata temu dobił do miliarda odtworzeń w serwisie streamingowym Spotify. Teraz natomiast przebił magiczną barierę na YouTubie. 

Bon Jovi - największe przeboje legendy rocka lat 80.

"Africa" może pochwalić się również tu miliardowym wynikiem. Tyle razy użytkownicy wyświetlili już ten kultowy teledysk. Oznacza to, że ludzkość spędziła łącznie ponad 2 miliony dni na jego oglądaniu!

Sam wideoklip, wyreżyserowany przez Steve’a Barrona, wywołał spore kontrowersje. Magazyn "Rolling Stone", kilka lat temu, opisał go jako "oszałamiająco rasistowski". "Być może dlatego MTV ledwie go odtwarzało" – mogliśmy przeczytać w artykule opublikowanym w 2018 roku. 

Jako dziecko zawsze fascynowała mnie Afryka. Uwielbiałem filmy o doktorze Livingstone'u i misjonarzach. Chodziłem do katolickiej szkoły dla chłopców i wielu nauczycieli pracowało w roli misjonarzy w Afryce. Mówili mi, jak będą błogosławić mieszkańców wioski, ich Biblię, książki, zbiory, a kiedy zacznie padać, będą błogosławić deszcz. Stąd właśnie wziął się fragment: "Błogosławię deszcze w Afryce" – powiedział, w 2018 roku w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian", David Paich, klawiszowiec Toto i współautor piosenki, który również w niej śpiewa (konkretnie: śpiewa zwrotki). 

Utwór, tak jak już zostało wspomniane, okazał się gigantycznym wręcz przebojem. Steve Lukather, wokalista i gitarzysta Toto, nie wróżył jednak całości sukcesu. – Uważałem, że to najgorsza piosenka na płycie. Nie pasowała, tekst nie miał sensu i przyrzekłem, że jeśli stanie się hitem, przebiegnę się nago po Bulwarze Hollywood – powiedział w rozmowie z "Rock Eyez". 

Kompozycja "Africa" zamyka cztery studyjny album zespołu zatytułowany "Toto IV", który ukazał się na rynku w 1982 roku. 

Oto muzyczne miejsca, które warto zobaczyć w stolicy Czech: